Güneş 2020’de ABD’nin Elektrik İhtiyacının Yüzde 4.2’sini Sağlayabilecek

Bloomberg New Energy Finance adlı kuruluş tarafından yapılan bir çalışmaya göre 2020 yılında güneş enerjisi ABD’nin elektrik ihtiyacının yüzde 4.2’sini karşılayabilecek.

8 Kasım 2010

Bloomberg New Energy Finance adlı kuruluş tarafından yapılan bir çalışmaya göre 2020 yılında güneşe enerjisi ABD’nin elektrik ihtiyacının yüzde 4.2’sini karşılayabilecek.

Kuruluş tarafından yapılan açıklamada düşen maliyetler sonucunda güneş enerjisine yapılacak yatırımların 10 yıllık dönemde 100 milyar dolarlık bir hacim yaratabileceği bunun şu an 1.400 megavat düzeyinde olan ülkedeki kurulu güneş enerjisi gücünün 2020 yılında 44.000 megavata ulaşmasını sağlayabileceğini iddia edildi.

Kuruluşa göre 2020’de ABD’deki evlerin yüzde 2.4’ünün güneş enerjisi sistemi olacağı ve çatı üstü güneş enerjisi sistemleri ülkedeki kurulumların yarısını oluşturabilecek.

Açıklamada ABD’de şu an güneş enerjisinde yatırım dönüş sürelerinin yıllık ortalama yüzde 8 ile 14 düzeyinde olmak ile beraber Havai,Teksas, New Jersey, Massachusetts gibi eyaletlerde yüksek teşvikler sayesinde bu rakamların daha yüksek olduğu belirtilirken termal ve fotovoltaikte maliyetlerin megavat başına 200 doların altına inmesinin bu rakamları daha da yükselteceği ifade edildi.

BNEF’in CEO’su Michael Liebreich’e göre sektörün birkaç yıl daha desteklenmesinin yeterli olacağını bu sürenin sonunda ise sektörün düşen maliyetler ve artan pazar sayesinde kendi ayakları üzerinde durabilecek.