Güneşten Elektriğin Maliyeti Kömürden Düşük Olabilecek

Almanya’da güneş panellerinden elektrik üretmenin maliyetinin 5 ila 8 yıl arasında yeni doğal gaz veya kömür santrallerinden üretmeye karşı daha düşük olabileceği iddia edildi.

6 Kasım 2010

Almanya’da güneş panellerinden elektrik üretmenin maliyetinin 5 ila 8 yıl arasında yeni doğal gaz veya kömür santrallerinden üretmeye karşı daha düşük olabileceği iddia edildi.

Phoenix Solar AG tarafından A.T.Kearney adlı danışmanlık kuruluşuna yaptırılan çalışmaya göre 2020 yılına kadar güneş enerjisinden elektrik üretim maliyeti kilovat-saat başına 12.6 avro sent düzeyine gerileyebilecek. Aynı elektriğin yeni bir fosil yakıt kaynaklı santral tarafından karşılanmasının maliyeti ise 15.6 avro sent seviyesinde gerçekleşebilecek.

Berlin’deki bir etkinlikte konu ile ilgili açıklama yapan Phoneix Solar’ın üst yöneticisi Andreas Haenel çalışmanın güneş enerjisinden elde edilen elektriğin maliyetinin hesaplanmasında nasıl yanlış bir bakış açısının var olduğunu gösterdiğini söyledi.

Andreas Haenel sözlerinin devamında çalışmada yer alan maliyet rakamlarının şu an Almanya’daki rakamların yarısı anlamına geldiğini ve bu rakamların güneş panellerine yönelik büyüyen talep sayesinde gerilemekte olduğuna dikkat çekti.

Phoneix Solar üst yöneticisi güneş enerjisinden elektrik üretim maliyetlerinin haksız bir biçimde eski kömür ve nükleer santrallerden üretilen elektrik maliyetleri ile karşılaştırıldığını bunun da güneş paneli maliyetlerini olduğundan çok daha yüksek gösterdiğini belirtti.

Haenel açıklamasını güneş enerjisinin maliyetinin gerçekçi bir değerlendirilmesinin yapılabilmesi için yeni kurulumu yapılan modüllerinin maliyetinin mutlaka yeni doğal gaz veya kömür santrali kurulumunun maliyetleri ile karşılaştırılmasının gerektiğini söyledi.