Borusan Holding HES Protestosu İle İlgili Açıklama Yaptı

Borusan Holding Yedigöl Aksu HES için yapılan protesto ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

5 Kasım 2010

Borusan Holding tarafından Erzurum İspir ilçesi Aksu Vadisinde yapımına devam edilmekte olan hidroelektrik santrali projesinin Pazartesi günü Kadıköy’de ¨Borusan Quartet¨ konseri öncesinde protesto edilmesi ile ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Kamuoyu Açıklaması

Bugün Süreyya Operası’nda gerçekleştirilen Borusan Quartet konseri sırasında, Borusan EnBW Enerji ortaklığının Erzurum’da sürdürmekte olduğu hidroelektrik enerji santrali inşaatı ile bağlantılı olarak grubumuza yönelik düzenlenen protesto eylemini üzüntü ile izledik.

Borusan Grubu, kültür sanat ve eğitim konularında kapsamlı bir kurumsal sosyal sorumluluk programına sahip olmanın yanı sıra;

– BM Küresel İşbirliği Sözleşmesi’ni 2006 yılında imzalamış,

– 2009 yılında “Sürdürülebilir Kalkınma Dünya İş Konseyi”nin Türkiye’deki ikinci üyesi olmuş,

– Düzenli hazırladığı Sürdürülebilirlik Raporu, BM tarafından örnek gösterilmiş,

– Faaliyetlerine bağlı olarak Karbon Salımı Envanteri’ni oluşturan ve bu salımı kontrollü olarak azaltan,

– Elektrik enerjisi ve su tüketiminin azaltılmasına yönelik çevre projeleri yürüten,

Kısacası, tüm iş süreçlerinde çevreye, doğaya ve doğal yaşama saygılı olmayı ilke edinmiş bir şirketler topluluğudur.

Ülkemizin enerji bağımsızlığını artırma ve enerji arzı güvenliğini sağlama stratejisine paralel olarak, ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan bir portföy oluşturma hedefimiz bulunmaktadır. Bu portföy tamamen kamu otoritesinin verdiği izinler çerçevesinde, yasal süreçlere ve santrallerimizin yer aldığı bölge sakinlerinin yaşam ve beklentilerine saygı gösterilerek oluşturulmaktadır.

Grubumuza yönelik bu protestoları gerçekleştiren kesimlerin, gösterdiğimiz bu özenden habersiz olduklarını ve yanlış yönlendirildiklerini düşünüyor; şirketimizi eleştirme hakları olmakla birlikte, bu eleştirilerin haklı bir zemine dayanma zorunluluğu olduğuna da inanıyoruz.

Borusan iş yapma biçiminin gereği olarak,  Yedigöl Aksu HES inşaatı sürecinde, kamu yönetimince belirlenen standartların ötesinde, yöre halkının, sivil toplum kurumlarının ya da akademik çevrelerin öneri ve taleplerine karşı hassasiyet göstermiş ve şeffaf bir diyalog içinde olmuştur.

Bundan sonra da bu anlayışını sürdürecektir. Bu çalışmalara ait tüm doküman ve belgeler; yetkili kurul ve yargı organlarının yönlendirme ve kararları, ilgili konularda bilimsel kurulların araştırma ve değerlendirme raporları tereddüte mahal vermeyecek niteliktedir.

Bize eleştiri yönelten çevrenin ise, sürdürdüğümüz faaliyetler konusunda yapıcı bir diyalogdan kaçındığının ve tarafımıza iletilen tek somut talebin “projeden koşulsuz vazgeçilmesi” olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Borusan, Türkiye Cumhuriyeti’nde böyle bir yetkinin sadece kamu idaresi ve yüce yargı makamında bulunduğu düşüncesindedir.

Bugüne kadar bölge halkının refah ve mutluluğunu artıracak her türlü işbirliğine açık olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bizimle aynı amacı taşıyan herkesle diyalog kurmaya hazırız.

Her koşulda grubumuzun genlerine işlemiş olan değerlerimizi ve etik standartlarımızı koruyarak ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Borusan Holding A.Ş.