YEK görüşmeleri tartışmalarla başladı

TBMM Genel Kurul’unda Yenilenebilir Enerji Kaynakları’yla ilgili kanun teklifinin görüşmeleri tartışmalar ile başladı.

5 Kasım 2010

Meclis Genel Kurulu’nda Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Üretimi Amaçlı Kullanılmasına İlişkin yasada değişiklik öngören kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler sırasında iktidar ile muhalefet arasında tartışma yaşandı. Teklifin tümü üzerinde konuşan CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, değişiklik yapılan yasanın 5 yıl önce “devrim’ denilerek çıkarıldığını ancak bugüne kadar mesafe alınamadığı için kısa sürede değişiklik ihtiyacının doğduğunu söyledi. Hükümeti ithalata dayalı, pahalı bir enerji politikası yürütmekle eleştiren Çöllü, “Yeni bir vizyonla enerji alanı düzenlenmelidir” dedi.

“Edison’un kemiklerini sızlatıyorsunuz¨

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, enerjide yerli üretimin teşvik edilmesi gerektiğini belirterek “Gümrük Birliğini, AB’yi öne sürmeyin. Bir şekilde yerli üretime teşvik verelim. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde enerjide dışa bağımlılık artacak. Rusya’ya neredeyse göbeğinden bağlı bir ülke haline geldik” diye konuştu. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise dünyanın en pahalı akaryakıtının Türkiye’de tüketildiğini, diğer enerji kalemlerinin de yine vergiler nedeniyle pahalı olduğunu belirterek “Sayın Bakan Edison’un kemiklerini sızlatıyorsunuz” dedi. Kaplan elektrikteki TRT payına dikkat çekerek TRT’nin hükümetin borazanı olduğunu savundu. Kaplan Ilısu Barajı’na karşı çıkanları Başbakan Erdoğan’ın bölücülükle suçladığını hatırlatarak “Bölge halkı kültürüne, ekolojisine sahip çıktığı için bölücü ise evet biz bölücüyüz” dedi.

Soner Aksoy; ¨Yeşil enerji çağını yakalamamız gerekir¨

Kanun teklifi sahibi AKP Kütahya Milletvekili Soner Aksoy ise yaptığı konuşmada yenilenebilir enerjinin önemine işaret ederek “Yenilenebilir enerji konusunda gerçek bir vizyona sahip olmamız gerekir. Yeni yaklaşım yeni bir çağ gibi dünyayı sarmaktadır. Buradaki vizyon yenilenebilir enerjidir. Yeşil enerji çağı, deniyor. Bu çağı yakalamamız gerekir” diye konuştu. Aksoy bugün pahalı gibi görünen yenilenebilir enerjinin birkaç yıl sonra ucuz hale geleceğini de ifade etti.

“Güneş Enerjisi En Pahalı Enerji Kaynağı”

Hükümet adına konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise kanun teklifinin hükümet tarafından geri çekilmesinin söz konusu olmadığını, Genel Kurul’dan mutabakatla çıkartılmasını istediklerini söyledi. Güneş enerjisinin en pahalı enerji kaynağı olduğunu söyleyen Bakan Yıldız “Güneş enerjisini Diyarbakır’da da İzmir’de de Mardin’de de yapacağız ama hangi fiyatla yapacağız. Yenilenebilir enerji kaynaklarını sonuna kadar ama makul fiyatlarla açmamız lazım” dedi.

¨Genç’in sözleri Genel Kurul’da gerginliğe yol açtı¨

Genel Kurul’da CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in sözleri ise gerginliğe yol açtı. Genç, konunun hükümet tasarısı olarak değil kanun teklifi olarak Meclis gündemine getirilmesini eleştirirken “Tasarı olunca çeşitli kuruluşlardan bilgi alınıyor. Şimdi bunları by pass etmek için yandaş şirketlere kazandırmak için teklif veriliyor” dedi. Hükümetin Genel Kurul’da kabul edilen Nükleer enerji ile ilgili anlaşmayı “Çalık Grubu’ için getirdiğini öne süren Genç’in “Bazı tesislerin, neredeyse bedavaya AKP’ye yakın olan taraflara verildiği”ne ilişkin sözleri ise tartışmaya yol açtı. Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Bakan Yıldız, hiçbir tesisin Başbakan’ın yakınlarına peşkeş çekilmediğini söylerken “Sayın Başbakan’a leke kondurmaya kalkarsanız ben buna itiraz ederim” diye konuştu. AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıç da sataşma nedeniyle söz alarak “İddiada bulunan bilgisi, belgesi, deliliyle Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmalıdır. Yoksa müfteridir” dedi.

“Benim kayınpederim Başbakan’ın yanında danışman olarak çalışırsa¨

Genç ise Bakan Yıldız ve Suat Kılıç’ın ardından bir kez daha söz alarak “Benim kayın pederim şeyhülislam sıfatıyla çok yüksek maaşla Başbakan’ın yanında danışman olarak çalışırsa elbette ben de Başbakan ve AKP’yi savunurum” diye konuştu. Kılıç ise yeniden söz alarak “Aile bireylerim hakkında ipe sapa gelmez yakıştırmalarda bulundu. Kürsüyü iftiralara alet etmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi. Bakan Yıldız ise Genç’in üç cümlesinden ikisinin yalan birinin de iftira olduğunu belirterek “Bu kadar olmaz kardeşim. Biz sizinle mi uğraşacağız burada. Bu sözleri Genç’e iade ediyorum. İftiralar müfteriye aittir” diye konuştu. Genel Kurul’da gerginlik üzerine birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Meral Akşener, 10 dakika ara verdi. Verilen aranın ardından ise komisyonun yerinde olmaması nedeniyle Akşener, birleşimi 9 Kasım Salı günü toplanmak üzere kapattı. (ANKA)

TBMM Genel Kurul’un da yapılan görüşmelerin tam metnine ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.