Zorlu Pakistan Yatırımı İçin Finansman Sağladı

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin Pakistan’da yapımı devam eden rüzgar enerjisi santrali için ilk 2 yılı ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeli olarak 36.8 milyon dolarlık kredi sağladığı bildirildi.

8 Şubat 2011

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin Pakistan’da yapımı devam eden rüzgar enerjisi santrali için ilk 2 yılı ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeli olarak 36.8 milyon dolarlık kredi sağladığı bildirildi.

Asya Kalkınma Bankası tarafından yapılan açıklamada kredinin Zorlu Enerji tarafından Pakistan’ın Sindh bölgesinde yapımı devam eden ve mevcut kurulu gücü 6 MW olan rüzgar enerjisi santralinin kurulu gücünün 56.4 MW seviyesine çıkarılması için kullanılacağı belirtildi.

Zorlu Enerji tarafından 14 milyon nüfusu ile Pakistan’ın en kalabalık şehri olan Karaçi’nin 100 kilometre dışında gerçekleştirilmeye çalışılan projenin toplam 147 milyon dolar yatırım ile 2012 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Proje Pakistan’ın ilgili kurumlarından 20 yıllık satın alım garantisi sağlamış durumda.

Projenin yüzde 30’luk kısmını Zorlu Enerji öz kaynakları ile sağlayacak iken geriye kalan miktar Asya Kalkınma Bankası, IFC ve ECO Ticaret ve Kalkınma Bankası ve Pakistan’lı Habib Bank tarafından finanse edilecek.

Zorlu Enerji’nin gerçekleştirdiği proje Pakistan’ın rüzgar enerjisi alanında ilk özel sektör yatırımı.