Elektrikte Serbest Tüketici Limiti 30 bin kWh’ye Düştü

EPDK kurul toplantısında elektrikte yıllık serbest tüketici limitini 100 bin kWh’den 30 bin kWh’ye düşürme kararı aldı.

28 Ocak 2011

EPDK kurul toplantısında elektrikte yıllık serbest tüketici limitini 100 bin kWh’den 30 bin kWh’ye düşürme kararı aldı. EPDK yetkililerinden alınan bilgiye göre, karar daha rekabetçi bir piyasa oluşması için alındı. Alınan bu kararın elektrik dağıtım şirketlerini olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor. EPDK Başkanı Hasan Köktaş daha önce yaptığı açıklamalarda, elektrikte serbest tüketici limitini sıfıra kadar indirmeyi hedeflediklerini söylemişti.

Muğla, Aydın bölgesine elektrik dağıtımı yapan Aydem Elektrik’in Başkanı Ceyhan Saldanlı yaptığı değerlendirmede, bu konuda altyapının hazır olmadığını söyledi. Saldanlı, “Uygulamada sorunlar çıkacağını düşünüyorum. Çünkü sayaç altyapısı buna müsait değil. Serbest tüketicilerin de eş zamanlı olarak okunması gerekiyor. Bu da fatura sayısının bir anda 3-4 kat artması anlamına geliyor. Otomatik sayaç okumalar buna hazır değil” dedi. Sektör olarak bu konuda toplanarak önümüzdeki günlerde bir açıklama yapacaklarını ifade eden Saldanlı, “Bizim rekabete karşı olduğumuz gibi bir şey çıkarılmasın” diye konuştu.

Bu arada Enerji Bakanı Taner Yıldız, burada ideal yapının konutlara varıncaya kadar tüketicilerin, tedarikçilerini seçebilme hakkına sahip olması olduğunu söyledi.

Bu değişimin piyasada sıhhatli bir şekilde yapılması için serbest tüketici limitlerinin tedricen azaltılan bir şekilde yapılandığını ifade eden Yıldız, ”serbest tüketici limitlerinin 100 bin kilovatsaatten, 30 bin kilovatsaate düşmesi piyasanın daha çok serbestleştiğini daha çok liberaLleştiğinin bir göstergesidir. Daha rekabetçi bir ortama üreticiler girecektir” dedi. Bundan dağıtım şirketlerinin nasıl etkileneceğinin sorulması üzerine, Yıldız, dağıtım şirketlerinde aynı zamanda toptan satış lisansı almış olanların, ticaretinin bu anlamda etkilenmeyeceğini, rekabetlerinin artacağını ifade etti. Yıldız, ”dağıtım şirketleri iyi hizmetle bunu telafi ederler, bizim istediğimiz dağıtım şirketlerinin bu performansı göstermeleridir. Muhasebelerini ayrıştırma kaydıyla toptan şirketlerle dağıtım şirketleri bu piyasanın içindeki temel aktörlerden olacaktır” diye konuştu.