Siemens’ten Ar-Ge için rekor bütçe

Alman mühendislik şirketi 2011 yılında Ar-Ge yatırımları için 4.5 milyar avro harcayacak

4 Şubat 2011

Avrupa’nın en büyük mühendislik şirketi Siemens’in 2011 yılında Ar-Ge çalışmaları için rekor bütçe ayırdığı açıklandı.

Siemens AG sözcüsü Ulrich Eberl tarafından Bloomberg haber ajansına yapılan açıklamada Alman şirketin 2011 yılında Ar-Ge çalışmaları için 4.5 milyar avroluk bütçe ayırdığı belirtildi.

Eberl açıklamasında Siemens Ar-Ge bütçesini geçen yıla göre yüzde 17 oranında arttırdığını ve Ar-Ge bütçesinin büyük oranda akıllı şebeke sistemleri, enerji verimli binalar ve yenilenebilir enerji sistemleri için daha verimli enerji depolama sistemleri için kullanılacağını belirtti.

Siemens yenilenebilir enerji bölümü üst yöneticisi Rene Umlauft ise yaptığı bir açıklamada Siemens’in son iki yılda rüzgar enerjisi ürünleri geliştirmek için yaptığı yatırımların 3 kat arttığı bilgisini verdi.

Umlauft Siemens’in 2004 yılında satın alma ile girdiği rüzgar enerjisi sektörüne yönelik ürün geliştirmek için şimdiye kadar yüz milyonlarca avro harcadığını ve bu alanda hızla büyümeye devam edeceklerini belirtti.

Rene Umlauft Siemens’in rüzgar enerjisi bölümünün 2011 yılında mevcut 7.000 kişilik işgücüne ilave olarak 2.000 kişilik yeni istihdam yaratacağını da sözlerine ekledi.