Siro 400 milyon Çin Yuanı kredi sağladı

Şirket krediyi Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü için kullanacak

21 Ocak 2024

Togg ve Farasis Energy’nin %50-50 ortak girişimle kurduğu Siro ile Çin Endüstri ve Ticaret Bankası’nın Türkiye kolu olan ICBC Turkey arasında kredi anlaşması imzalandı.

Gebze Bilişim Vadisi’ndeki Siro yönetim merkezinde gerçekleşen imza törenine, Siro ve ICBC yöneticileri ile Çin’in İstanbul Başkonsolosu Wei Xiaodong katıldı.

Anlaşmaya göre Siro, ICBC Turkey’nin sağlayacağı 400 milyon Yuan (yaklaşık 50 milyon Avro) tutarındaki krediyi, iki yıl geri ödemesiz, toplam beş yıl vadeli olarak kullanacak.

Siro sağladığı kaynağı, inşaatına Nisan ayında başladığı Gemlik’teki Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü’nün inşaat, makina ve ekipman yatırımları kapsamında değerlendirecek.

Siro 2024 yılı sonunda devreye almayı, 2026 yılında da batarya hücre üretimine başlamayı hedeflediği kampüste ve e-mobilitenin yanı sıra mikro-mobilite, endüstriyel uygulamalar, deniz taşıtları, yenilenebilir enerji için sabit enerji depolama gibi uygulamalar gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Siro ve Togg işbirliği ile Ocak 2023’ten bu yana Togg Teknoloji Kampüsü’ndeki Siro Batarya Teknoloji Merkezi’nde batarya modül ve paketlerinin üretimini gerçekleştiriliyor.