Gülpınar RES’in finansal kapama töreni gerçekleşti

Proje tamamlandığında 194 MW güç ile Türkiye’nin en büyük beşinci santrali olacak

12 Ocak 2024

Çanakkale’nin Denizgöründü mevkiinde bulunan Gülpınar Rüzgâr Enerjisi Santrali projesinin ikinci fazının finansal kapanışını gerçekleştirdi.

9 Ocak 20244 tarihinde İstanbul’da düzenlenen imza töreninde verilen bilgilere göre ERN Holding’in bünyesinde yer alan Yelen Gülpınar Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin tarafından 2020 yılında 35 MW’lık ilk fazı hayata geçirilen proje, ilave edilecek 159 MW’lık ikinfi faz yatırımı ile toplamda 194 MW kurulu güce ulaşacak.

Projenin tamamlanması ile Gülpınar RES Türkiye’nin ilk beş rüzgâr enerjisi santralinden biri olma ünvanına sahip olacak

Toplam yatırım tutarı 250 milyon Avro olacak projenin, 96,5 milyon Avro tutarındaki kısmı Alman İhracat Destek Kuruluşu olan Euler Hermes garantisi kapsamında KfW-Ipex Bank tarafından sağlanacak.

Yatırıma aynı zamanda Türkiye İş Bankası ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası da finansman sağlayacak.

Türbinlerinin Alman rüzgâr türbini üreticisi Enercon tarafından sağlanacağı proje, 2024 yılının ilk yarısında tamamlanarak devreye girmesi ile Türkiye’nin sıfır karbonlu elektrik üretiminin yılda 630 milyon kilovat-saat artmasını sağlayacak.

Törende konuşan Yıldızlar Grup ve ERN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Müfit Eren Gülpınar RES’in 2024’ün Mayıs ayında tam kapasite ile devreye girmesi ile birlikte Türkiye’nin en büyük beşinci rüzgâr enerjisi santrali olma ünvanına sahip olacağına vurgularken, gelecek beş yıl içinde de Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında sayılı şirketleri arasına girmek ile birlikte yurt dışı projelerde de yer alarak enerji konusunda uluslararası bir oyuncu olmayı hedeflediklerini söyledi.