Rüzgâr enerjisi sektörünün ilk depolama yatırımı için sözleşme imzalandı

Soma RES projesine Partner EGS tarafından 4 MW/4MWh kapasiteli depolama birimi kurulacak

3 Ocak 2024

Halihazırda 312,1 MWm / 288,1 MWe gücü ile Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerjisi santrali olma ünvanına sahip Soma Rüzgâr Enerjisi Santrali’ne entegre olarak enerji depolama sistemi kurulacak.

Polat Enerji tarafından yapılacak yatırım aynı zamanda Türkiye’de şimdiye kadar bir rüzgâr enerjisi santralinde hayata geçmiş ilk enerji depolama projesi olma ünvanına da sahip olabilecek.

Kurulum ve mühendislik çalışmaları Partner EGS tarafından gerçekleştirilecek 4 MW/4MWh kapasiteli yatırım için 2023’ün son iş gününde Polat Enerji’nin İstanbul’daki merkez ofisinde düzenlenen imza töreni düzenlendi.

Törende Partner EGS CEO’su Dr. Alper Terciyanlı, Polat Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Neşet Özgür Cireli ve Soma Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Kehale Altunyuva hazır bulundu.

Polat Enerji hayata geçecek proje ile şebeke esnekliğine katkıda bulunurken, dengesizlik maliyetinin azaltılmasını ve üretimin maksimize edilmesini sağlamayı hedefliyor.

Projede kullanılacak enerji depolama sistemleri de Partner EGS’nin çözüm ortağı olan Huawei tarafından tedarik edilecek.

Şirketler tarafından yapılan ortak basın açıklamasında değerlendirmesi yer alan Partner EGS CEO’su Dr. Alper Terciyanlı şu değerlendirmeyi yaptı;

Global anlamda birçok yeniliğe imza atan güçlü çözüm ortağımız Huawei ile birlikte Türkiye enerji sektöründe ilk olacak uygulamalar gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Huawei tarafından temin edilen donanımlara, Partner EGS’nin yerli yazılım ve mühendislik çözümlerinin entegre edilmesiyle, piyasa ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan rekabetçi ve üstün özellikte enerji depolama sistemlerini yenilenebilir enerji yatırımcılarına sunuyoruz. Burada üstlendiğimiz öncü rol ile sektörün gelişimine de önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyor; bu süreçte bizleri tercih eden tüm paydaşlarımıza da güvenleri ve destekleri için tekrar teşekkür ediyoruz.

Polat Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Neşet Özgür Cireli de değerlendirmesinde yenilenebilir enerji alanında 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiklerini ve Türkiye’nin kurulu rüzgar gücü bakımından en büyük şirketi ve en büyük RES işletmecisi olduklarına dikkat çekerken şunları kaydetti;

Sektörde bugüne kadar birçok ilke imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Bugün yine bir ilki gerçekleştirmek üzere bir araya geldik. Ülkemizin ilk şebeke ölçekli depolama sistemini Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali Soma RES’te devreye alacağız. Attığımız imzalar aynı zamanda, Türkiye’nin ilk depolamalı RES’ini hayata geçirme kararlılığımızın da göstergesi. Teknolojiye yatırım yapmaya, yenilik ve ilklere imza atmaya devam edeceğiz.

Neşet Özgür Cireli açıklamasında Polat Enerji’nin mevcut rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri ile yılda Türkiye’deki 610 bin kişinin yıllık elektrik tüketimine denk şekilde 2 milyar kilovat-saat (kWh) elektrik üretimi gerçekleştirdiği bilgisini verirken, bu sayede yılda ortalama, 50 milyon ağacın doğaya katkısına denk şekilde 1,25 milyon ton sera gazı emisyonunun önüne geçtiklerine de vurgu yaptı.