Ağaoğlu Grubu enerji varlıklarının yönetiminde düzenlemeye gitti

Tatlıpınar Enerji yeni kurulan şirketin hisselerini devralarak portföyünü geliştirdi

28 Aralık 2023

Ağaoğlu Grubu enerji varlıklarında, halka açık şirketi Tatlıpınar Enerji’nin portföyünü geliştirecek düzenlemeye gitti.

Ticaret Sicili Gazetesi’nin 22 Aralık 2023 tarihli sayısında göre portföyünde toplamda 121 MW kurulu güce sahip üç ayrı yenilenebilir enerji yatırımcısı şirketin olduğu Ağaoğlu Sürdürülebilir Enerji ve Teknoloji Yatırımları A.Ş.‘nin varlıkları kısmı bölünme yolu ile yeni kurulan Ağaoğlu Yenilenebilir Enerji Yatırım Holding A.Ş.‘ye devredildi.

Tatlıpınar Enerji tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinde yayınlanan açıklamaya göre de, toplam özsermaye değeri 122,475 milyon ABD Doları olarak hesaplanan bu yeni holdingin hisselerinin %30’luk bölümünün de devralınacağı bildirildi.[1]

Tatlıpınar Enerji’nin açıklamasında kararın şirketin Ağaoğlu Grubunun çatı yenilenebilir enerji şirketi olma vizyonu doğrultusunda alındığına vurgu yapılırken, grup şirketleri arasında kurulan yeni şirketin hisselerinin bir bölümünün Tatlıpınar Enerji tarafından devralınmasına ilişkin sözleşme imzalandığı bildirildi.

Açıklamaya göre 25 Aralık 2023 günü imzalanan sözleşmeye göre Ağaoğlu Yenilenebilir Enerji Yatırım Holding A.Ş hisselerinin %30’luk bölümünün Tatlıpınar Enerji tarafından devralınmasına ilişkin sözleşme imzalandı.

Bu devir sonrası Tatlıpınar Enerji’nin yönetimde söz sahibi olduğu işletmedeki kurulu güç 215 MW’a ulaştı.

Hisse devri gerçekleşen Ağaoğlu Yenilenebilir Enerji Yatırım Holding A.Ş. bünyesinde toplam lisans güçleri 116,25 MW, işletmedeki güçleri ise 89,9 MW olan Kürek Dağı RES (Bakır Enerji Elektrik Üretim A.Ş.), Umutlu GES (GA Elektrik Enerjisi Üretim Satış San. Tic. A.Ş.) ve Manastır-Esenköy RES (Marmarares Elektrik Üretim A.Ş.) bulunuyor.

Basın açıklamasına göre Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su ve Tatlıpınar Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kutluğ şu değerlendirmeyi yaptı;

Tatlıpınar Enerji’nin halka arz sürecinde de söylediğimiz gibi şirketimizin halka arzı konjonktürel bir halka arz değildi. Halka arz bir gün, halka arz sonrası ise bir maraton. Tatlıpınar Enerji’nin halka arzından bu yana verdiğimiz sözün de ötesine geçerek ortak satışından yine şirkete aktardığımız kaynağı yenilenebilir enerji alanında yatırıma dönüştürebilmek ve Tatlıpınar Enerji’yi grubumuzun çatı yenilenebilir enerji şirketi haline getirebilmemiz açısından çok önemli bir satın almayı gerçekleştirmiş olduk. Satın alma ve kapasite artışları sonucu portföyümüzün yüzde 69,8’i rüzgâr, (243,6 MW) yüzde 24,1’i güneş (84 MW) ve yüzde 6,2’si (21,5 MW) ise hidroelektrik santrallerinden oluşacak. Bunun yanı sıra kapasite artışları ile ilgili yerli ve yabancı finansman kuruluşlarıyla en uygun, uzun vadeli ve avantajlı proje finansmanı oluşturma görüşmelerimiz çok olumlu şekilde devam ediyor. 2024 yılı ve akabinde tüm bu kapasite artışlarını tamamlamayı hedefliyoruz.

Bununla birlikte Burak Kutluğ yurt içindeki projelerine ilave olarak Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Avrupa’daki fırsatları yakından incelediklerini ve bu bölgelerde yatırım yapmak için çok detaylı şekilde çalışıp, hazırlandıklarını ifade etti.


[1] Ağaoğlu Yenilenebilir Enerji Yatırım Holding A.Ş. Paylarının Satın Alımı Hakkında