İş Bankası 380 milyon ABD Doları tutarında sürdürülebilir kaynak sağladı

Bankanın 2023 yılında sağladığı sürdürülebilir temalı kaynak tutarı 2,4 milyar ABD Dolarına yükseldi

23 Aralık 2023

Türkiye İş Bankası’nın Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Fransız Kalkınma Ajansı’nın özel sektör temsilcisi PROPARCO ve Green for Growth Fund (GGF) ile toplam 67 milyon ABD Doları ve 75 milyon Avro tutarında bir kredi sözleşmesi imzaladığı ayrıca 230 milyon ABD Doları tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı hazine finansmanı işlemi gerçekleştirdiği bildirildi.

Açıklamaya göre banka IFC, PROPARCO ve GGF ile imzaladığı sözleşme ile sağlayacağı krediyi; yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği ve enerji verimliliği finansmanı ile 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem felaketlerinden etkilenen illerdeki kişilerin, çiftçilerin, mikro ve küçük işletmelerin finansmanı için kullanacak.

Banka, gerçekleştirilen sürdürülebilirlik bağlantılı hazine finansmanı işlemiyle de, depremlerden etkilenen illerde kullandırılacak tüketici kredileri ile küçük ve orta ölçekteki kadın girişimcilere kullandırılacak nakdi kredi tutarını sürdürülebilirlik performans kriterleri uygulayacak.

Açıklamadaki bilgilere göre bu son işlemler ile birlikte İş Bankası’nın 2023 yılı başından beri sağladığı sürdürülebilirlik temalı kaynak miktarı 2,4 milyar ABD Doları seviyesine yükseldi.