Siemens Rüzgar Enerjisinde Rekor Kıracak

Siemens’in deniz üstü rüzgar enerjisi alanında rekor kırmak üzere olduğu açıklandı.

28 Ocak 2011

Avrupa’nın en büyük mühendislik şirketi olan Siemens’in deniz üstü rüzgar enerjisi alanında rekor kırmak üzere olduğu açıklandı.

Yapılan açıklamaya göre Alman şirket Almanya kıyılarında inşa edilecek ve 288 megavat kurulu gücünde olacak DanTysk deniz üstü rüzgar enerjisi santrali’nin 160 kilometrelik deniz altı elektrik iletim hattı ile ana şebekeye bağlanmasını sağlayacak. Bu deniz üstü rüzgar enerjisi alanında rekor anlamına gelmekte.

2014 yılında devreye girmesi planlanan ve Almanya’nın Sylt adası kıyılarında hayata geçecek projede 80 adet Siemens rüzgar türbini kullanılacak.

Siemens’in İtalyan kablo üreticisi Prysmian SpA ile ortak yürüteceği çalışmaya 2012’nin ilk aylarında başlanarak, 2014 yılının ilk aylarında tamamlanabilecek.

Hollandalı TenneT Holding tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan proje yapımına başlanan 288 MW’lık santralin dışında iki ayrı santral ile birlikte toplam 864 megavat kurulu güce ulaşacak.

1 milyar avroluk yatırım ile hayata geçmesi planlanan proje tamamlandığında Almanya’daki 1.5 milyon evin elektrik ihtiyacını karşılanabilecek.