Fransa Deniz Üstü Rüzgar İçin 10 Milyar Avro Harcayacak

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy 10 milyar avroluk yatırım ile 3 GW’lık deniz üstü rüzgar tarlası kuracaklarını açıkladı

26 Ocak 2011

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy dün yaptığı açıklamada Fransa’nın 3 bin megavat kurulu gücünde olacak deniz üstü rüzgar tarlası projesi için 10 milyar avro yatırım yapacağını bildirdi.

Sarkozy 600 türbinden oluşacak olan ve kendi alanında dünyanın en büyüklerinden biri olacak olan bu proje ile 10.000 kişilik yeni istihdam yaratılacağını ve 3 küçük nükleer reaktöre denk enerji üretebileceğini ifade etti. Projenin ihale süreci ise 2012’nin ilk aylarında başlayacak.

Fransız Çevre Bakanı Nathalie Kosciusko-Morizet ise yaptığı açıklamada Fransa’nın deniz üstü rüzgar enerjisi alanında çok güçlü bir sanayi sektörü oluşturup bu alanda lider olabileceği iddia etti.

Aslında Eylül ayından gelmesi beklenen bu açıklamanın gecikmesi ülkede bu alana yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı türbin üreticisi şirketlerde hükümetin sektöre desteğine yönelik şüphelerin oluşmasına neden olmuştu.

Enerji talebini yüzde 74 oranında nükleer enerjiden sağlayan Fransa’da hükümet bu bağımlılığı azaltmak, aynı zamanda Avrupa Birliği yükümlülüklerini yerine getirmek için temiz enerji yatırımlarını artırmaya çalışıyor.

2020 yılında enerji talebini yüzde 23 oranında yenilenebilir enerjilerden sağlamak isteyen Fransa bunun için 2020 yılına kadar 20 milyar avroluk yatırım ile 25 bin megavatlık rüzgar enerjisi kurulumu yapmayı hedefliyor. Fransa’da rüzgar enerjisinin toplam enerji arzındaki payı yüzde 2’nin altında.