First Solar Güneşin Doğduğu Yerde Büyüyor

First Solar şirketi bir ay içinde uzak doğuda iki büyük projeyi başlattı.

25 Ocak 2011

Dünyanın en büyük ince filmli güneş paneli üreticisi Amerikalı First Solar şirketinin Çin’de dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini kurmak için ortaklık kurduğu açıklandı.

Yapılan açıklamada First Solar’ın China Guangdong Nuclear Solar Energy Development şirketi ile Çin’de toplam kurulu gücünün 10 yıl içinde 2 GW seviyesine çıkacağı güneş enerjisi santralinin kurulumunda işbirliği yapmak için mutabakat anlaşması imzalandığı bildirildi.

Projenin test amaçlı ilk etabı 30 Mw gücünde olacak iken projenin geri kalan kısmı toplam 3 seferde tamamlanacak.

Proje Çin ve Amerika arasında büyük çaplı ilk yenilenebilir enerji projesi olma özelliğini taşıyor.

Bununla beraber dün First Solar’ın ayrıca Vietnam’da güneş paneli üretimi fabrikası kurmak için gerekli lisansı aldığı bildirildi. Yapılan açıklamada 1 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçirilecek projenin ilk etapta yıllık 238 MW  lık üretim kapasitesine sahip olabileceği belirtilirken bu kapasitenin daha sonra 3 katına kadar artırılmasının planlandığı ifade edildi. Proje’nin ilk aşaması için çalışmalar yakın zamanda başlayacak iken ikinci etap 2013’de başlatılacak ve 2015’te nihai aşamaya getirilecek.

Halihazırda Amerika’nın dışında Almanya, Fransa, Malezya’da üretim tesisleri bulunan şirket 2012 yılında şu an 1.4 GW olan yıllık üretim kapasitesini 2.7 GW seviyesine çıkarmayı hedefliyor.