Enel Türkiye’de Jeotermal Enerjiye 350 Milyon Avro Yatıracak

İtalyan Enel Green Power şirketinin üst yöneticisi Türkiye’deki yatırım hedefleri hakkında açıklama yaptı

25 Ocak 2011

İtalya’nın en büyük enerji şirketlerinden Enel’in yenilenebilir enerji kolu Enel Green Power’ın üst yöneticisi jeotermal enerji üretimi için Türkiye’de 142 lisans aldıklarını açıkladı. Açıklamada bu yatırımların Uzun Grubu’na bağlı Meteor şirketi ile beraber yapılacağı ve Enel’in bu şirketteki ortaklığının yüzde 70 olacağı da yer buldu.

İtalyan Il Sore 24 gazetesine konuşan Enel Green Power CEO’su Francesco Starace Türkiye’nin jeotermal enerji alanında çok büyük bir potansiyel taşıdığını fakat bu potansiyelin henüz değerlendirilemediğini söyledi. Starace konuşmasında Türkiye’nin şu an jeotermal enerjide kurulu gücünün yalnızca 86 megavat olduğunu söylerken Türk hükümetinin 4-5 yılda bu kapasiteyi 600 megavat seviyesine çıkarmayı hedeflediğini kaydetti.

Enel Green Power’ın Türkiye’de jeotermal enerji üretim izni alan ilk yabancı şirket olduğunu vurgulayan Starace, özellikle Türkiye’nin ege bölgesinin jeotermal enerji adına çok büyük potansiyel taşıdığını söylerken, Enel’in jeologlarının bu rakamın 2.000 megavat düzeyinde olduğunu ifade etti.

Enel’in sahip olduğu lisansların tahmini olarak 100 megavat kurulu güce sahip olmalarını sağlayacağını söyleyen şirketin üst yöneticisi, bu güce ulaşabilmek için ise megavat başına 3 – 3.5 milyon avro civarında yatırım yapmalarının gerekeceğini söyledi.