Almanya Güneş Enerjisi İndirimlerini Erkene Alıyor

Alman Çevre Bakanı rekor büyüme nedeni ile güneş enerjisi teşviklerinin daha hızlı düşeceğini açıkladı.

25 Ocak 2011

Alman Çevre Bakanı Norbert Roettgen güneş enerjisi ile elektrik üretimine sağlanan teşviklerin indirilme takviminin 6 ay öncesine çekilebileceğini açıkladı.

Karar güneş enerjisi teşviklerinin kademeli olarak düşürülmesine karar verilmesinin ardından yüksek teşviklerden yararlanmak isteyen kişi ve şirketlerin ülkede güneş enerjisi yatırımlarını rekor seviyesine çıkarması nedeni ile alındı.

Konu hakkında açıklama yapan Alman bakan Alman elektrik tüketicilerinin yararı için güneş enerjisinin mutlaka uygun maliyetli ve enerji pazarındaki fiyatlara uyarlanabilmesi gerektiğini fakat çok hızlı ve aşırı gelişen güneş enerjisi pazarının elektrik fiyatlarını artırabileceği nedeni ile bu kararın alındığını söyledi.

Karara göre 2011 yılında güneş enerjisi yatırımlarının 3.5 GW seviyesini geçme ihtimali görüldüğü takdirde daha önce 2012 yılı Ocak ayında yapılması planlanan indirim takvimi öne çekilerek 1 Temmuz 2011’de uygulamaya konulacak.

Yeni kurulumu yapılacak kapasitenin 3.5 GW ile 7.5 GW rakamlarını geçmesi halinde farklı seviyelerde indirim yüzde 3 ile yüzde 15 oranında artacak. Kararın yürürlüğe girmesi için Alman Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.

Çeşitli uluslararası gözlemcilere göre 2011 yılında dünyadaki kurulu güneş enerjisi gücünün 20 GW seviyesinde artması beklenirken Almanya’da ise bu oranın 6 ila 8 GW arasından gerçekleşmesi öngörülüyor.

Sektörün liderliğini taşıyan ve yakın zamana kadar güneş enerjisine en cömert teşviklerin verildiği ülkelerin başında olan Almanya’da son iki yılda bu teşvikler yüzde 50 oranında düşürüldü.

Buna rağmen 2010 yılında mevcut yüksek fiyatlardan yararlanmak isteyen yatırımcıların etkisi ile 5 GW’lık öngörüye rağmen fosil yakıtlar ile çalışan 6 santralin gücüne eş olacak şekilde ülkenin kurulu güneş enerjisi gücü 7 GW’ın üzerinde artış göstermişti.