Siemens Hindistan’a Türbin Fabrikası Kuruyor

Siemens hızla gelişen Hindistan rüzgar pazarında güçlenmeye çalışıyor.

11 Nisan 2011

Avrupa’nın en büyük mühendislik şirketi Siemens’in Hindistan, Gujarat’ta yıllık 500 MW üretim kapasiteli bir rüzgar türbini fabrikası kuracağı açıklandı.

Açıklamada çalışmalarına kısa sürede başlanacak olan fabrkanın 2013 yılı başında üretime başlamasının planlandığı bildirilirken şirketin bu fabrika için yapacağı yatırım miktarına ise yer verilmedi.

Rüzgar enerjisinde dünyanın beşinci büyük pazarı olan Hindistan bu konumunu güçlendiriyor, ülkedeki kurulu rüzgar gücü 2010 yılında yüzde 20 artış gösterirken 2011 yılında ise 2 GW’lık ilave kurulumun gerçekleşmesi bekleniyor.

Hindistan’ın sahip olduüu düşük üretim maliyetleri ve çeşitli etkenlere bağlı yüksek kar marjları, hızla gelişen uzak doğu rüzgar enerjisi piyasasında güçlenmek isteyen türbin üreticilerini ülkeye yatırım için çekiyor.

Dünyanın en büyk türbin üreticilerinden Danimarkalı Vestas ile İspanyol Gamesa’nın da halihazırda türbin üretim fabrikaları ile beraber Ar-Ge merkezleri de bulunuyor.

Siemens Asya Pasifik Rüzgar Enerjisi Bölüm Başkanı Bernard Telgman konu ile ilgili açıklamasında fabrikada Hindistan iç pazarına yönelik olarak 2.3 MW gücünde türbinler üretileceğini açıkladı.