Çin Rüzgardaki Liderliğini Geliştiriyor

Çin rüzgar enerjisi sektörünün gelişimine dair 2010 rakamları açıklandı.

8 Nisan 2011

Kurulu rüzgar enerjisi gücü liderliğini 2010 yılında ABD’nin elinden alan Çin’in 2011 yılında gösterdiği yüksek büyüme ile bu başarısını perçinlediği açıklandı.

Brüksel’de Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC), Çin Yenilenebilir Enerji Konseyi (CREIA) ve Çin Rüzgar Enerjisi Birliği (CWEA) tarafından ortak düzenlenen basın toplantısında Çin’in 2010 yılında beklentilerii de aşarak 2010 yılında kurulu rüzgar enerjisi gücünü 18.9 GW artırdığı açıklandı.

Çin bu son kurulumlar ile rüzgar enerjisinde toplam 44.7 GW kurulu güce ulaşarak resmi olarak da bu alanda dünya liderliğini almış oldu, ABD ise aynı sıralamada 40.1 GW’lık kurulu güç ile ikinci sırada geliyor. 2010 yılında küresel düzeyde ise kurulu rüzgar enerjisi gücü yüzde 24’lük büyüme göstererek 38.3 GW’lık kurulum ile toplamda 197 GW’a ulaştı.

GWEC Genel Sekreteri Steve Sawyer toplantıda yaptığı açıklamda Çin’in tek başına küresel rüzgar enerjisi gücünün itici gücü haline geldiğini söylerken geçen yıl inşa edilen her iki türbinden birisinin Çin’de gerçekleştiğine de dikkat çekti.

¨Korsan RES’ler¨

Çin Rüzgar Enerjisi Birliği Genel Sekreteri Qin Haiyan ise yaptığı açıklamada Çin’de kurulumu yapılan ve üretim lisansı alınan rüzgar enerjisi santral sayıları arasındaki boşluğa dikkat çekerek ülkede kurulumu yapılmış olan 44.7 GW’lık rüzgar gücünün tamamının ana şebeke bağlantısı sağlanmış ve elektrik üretimine başlamış olsa dahi bunlardan bazılarının bürokratik işlemlerinin bir kaç ay sürmesinden dolayı onay sürecini tamamlanmamış olmasından kaynaklandığını söyledi.

Basın toplantısında bir açıklama yapan CREIA Başkanı Li Junfeng ise rüzgar enerjisi yatırımlarındaki artışa bağlı olarak ülkenin türbin üretimi sektörüne de çok olumlu etki ettiğini söyledi. Çinli türbin üreticilerinin şu an ülkenin türbin ihtiyacının yarısını karşıladığına dikkat çeken Li, dünyadaki 10 büyük türbin üreticisinden dördünün Çinli firmalar olduğuna da dikkat çekti.

Çin hükümeti tarafından hazırlanan bir raporda Çin’in 2020 yılında rüzgar enerjisinde 200 GW’lık kurulu güce ulaşarak yılda 440 TWh elektrik üretimi ile yıllık 250 Milyar RMB (38 Milyar Dolar) gelir elde edebileceği iddia ediliyor. Bununla beraber Mart ayında hazırlanan Çin’in 20. beş yıllık kalkınma planında ülkenin 2015 yılına kadar ilave 90 GW’lık rüzgar enerjisi gücüne ulaşması için hükümet desteği sağlanacağı yer alıyor.