ABD Rüzgar’da İkinciliği Devam Ettiriyor

Ülkenin rüzgar enerjisi sektörü 2010’da yüzde 26 büyüsede Çin arayı açıyor.

8 Nisan 2011

Amerikan Rüzgar Enerjisi Birliği (AWEA) ülkenin rüzgar enerjisi sektöründeki 2010 gelişmelerine dair hazırladığı raporu tanıttı.

AWEA tarafından verilen bilgilere göre geçen yıl kurulu rüzgar enerjisi gücü bakımından liderliğini Çin’e kaptıran ülkede geçen yıl 5.116 MW gücünde rüzgar türbini kurulumu yapıldı ve ülkenin kurulu rüzgar enerjisi gücü bu sayede 40.181 MW seviyesine ulaştı. GWEC tarafından açıklanan rakamlara göre ise Çin 2010 yılında 18.9 GW’lık yeni kurulum ile rüzgar enerjisindeki kurulu gücünü 44.7 GW seviyesine çıkardı.

Ülkede 2010 yılında gerçekleştirilen yeni enerji yatırımlarında rüzgar enerjisinin payı yüzde 26 olarak gerçekleşirken bu oran 2009 yılında ise yüzde 40 olarak gerçekleşmişti.

NextEra adlı şirketin ülkedeki kurulu gücün beşte birine denk olacak şekilde 8 GW’lık rüzgar enerjisi santrali bulunurken, İspanyol Iberdrola Renovables’ın ABD kolu ise ülkede geçen yıl 1 GW’ı aşkın kurulum gerçekleştirdi.

Eyaletlere göre ülkenin rüzgar enerjisi sektörü incelendiğinde, Teksas sahip olduğu 10 GW’ı aşkın kurulu gücü ile bu alandaki liderliğini sürdürürken, Iowa eyaleti ise elektrik üretiminin yüzde 15’ini rüzgardan sağlayarak tüketiminde en fazla rüzgar enerjisi kullanan eyalet olduğu görülmekte. Ülke genelinde ise rüzgar enerjisi 2010 yılında ülkenin elektrik tüketiminin yüzde 2’sini karşıladı.

AWEA’nın verdiği bilgilere göre ülkede 2011 yılı başında 5.6 GW’lık yeni rüzgar enerjisi projesi başlatılırken, bunun iki katından fazlasının ise 2010 yılında çalışmalarının başlatıldığı açıklandı.

Artan talebe ve büyüyen sektöre paralel olarak ülkede 2010 yılında bir önceki yıl ile aynı sayıda 14 yeni rüzgar türbin üretim fabrikası devreye alındı.

Uzmanlara göre ülkenin rüzgar enerjisi sektörü 2011 yılında 6.5 ila 7.5 GW arası büyüme gösterecek iken, 2012-2013 yılları arasında ise bu rakam 7-8 GW aralığında olabilecek. Ayrıca gelişen teknolojiye bağlı olarak artan kule yükseklikleri ve kanat uzunlukları sayesinde ülkenin rüzgar enerjisi projeleri açısından yeterince değerlendirilemeyen güneydoğu bölgelerinde de önemli rüzgar enerjisi projeleri devreye girebilecek.

Rüzgar enerjisindeki bu gelişmeler dışında geçen yıl ülkedeki yeni enerji yatırımlarının yüzde 40’ı ise son 5 yılda fiyatı yüzde 40 oranında düşen doğal gaz santralleri için yapılırken, termik santral yatırımlarının payı ise yüzde 25 olarak gerçekleşti. ABD 2010 yılında enerji tüketiminin üçte ikisini fosil yakıtlardan sağladı.