Temiz Enerji Krizin Etkilerinden Kurtuluyor

Yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik risk sermayesi finansmanı kriz öncesini yakaladı.

7 Nisan 2011

ABD San Fransisco merkezli araştırma kuruluşu Cleantech tarafından yapılan bir araştırma yenilenebilir enerji finansmanı rakamlarının küresel finansal kriz öncesi döneme yaklaştığını gösteriyor.

Kuruluşun araştırmalarına göre 2011’in ilk çeyreğinde risk sermayesi şirketlerinin temiz enerji sektörüne yaptıkları yatırım tutarı 2.57 milyar dolara ulaştı.

Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13’lük artış sağlandığı anlamına gelirken aynı zamanda küresel fnansal krizin başladığı 2008’in üçüncü çeyreğinden sonra bir çeyrekte gerçekleşen en büyük risk sermayesi yatırımı anlamına geliyor .

Araştırmaya ilgili dönemde güneş enerjisi şirketleri sağladıkları 641 milyon dolar ile risk sermayesi yatırımlarında en büyük paya sahip olurken, hemen ardından gelen elektrikli araç sektörü ise 311 milyon dolar kaynak elde etti.

Aynı dönemde sektördeki toplam birleşme ve satın almaların miktarı ise 15.3 milyar dolara ulaşırken, DuPont’un biyoyakıtlar alanında da çalışmaları olan Danimarkalı Danisco’yu 6 milyar dolara  satın alması bu yüksek rakama ulaşılmasında ana etken oldu.

Rakamlar incelendiğinde ise düşen anlaşma sayısına rağmen artan yatırım miktarlarının, risk sermayesi şirketlerinin temiz enerji projelerini desteklerken çok daha seçici davrandıklarını fakat daha büyük projeleri de finanse etmeye başladıklarını gösteriyor.

Risk sermayesi finansmanında en etkili olan şirketler ise Kleiner Perkins Caufield & Byers, Vantage Point Venture Partners, Khosla Ventures ile General Electric ve  Google’ın finans kolları oldu.