BP Temiz Enerjiye 2 Milyar Dolar Yatıracak

2010 yılında adı çevre felaketi ile anılan BP, 2011’de yenilenebilir enerji için 2 milyar dolar harcayacak.

7 Nisan 2011

2010 yılında adı daha çok ABD, Meksika Körfezinde meydana gelen çevre felaketi ile anılan BP 2011’de yenilenebilir enerji kaynaklarına yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yapacak.

BP Düşük Karbon Birimi Başkanı Katrina Landis tarafından yapılan açıklamaya göre, şirketin 2005 yılında uygulamaya konulan 10 yıllık alternatif enerji planı kapsamında toplam 8 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilecek. Geçen yıl 5 milyar dolarlık yatırım yapılmıştı.

Landis, “Bu alanda büyümek için birçok yatırım fırsatıyla ilgileniyoruz. Bu da 10 yıl içinde bizi 8 milyar dolarlık hedefin ötesine taşıyacak. Biyoyakıtlar önümüzdeki 10 yıl önemli bir kaynak olabilir. Aynı zamanda rüzgar ve güneş enerjisi yatırımı üzerinde de çalışıyoruz” dedi. Landis’in verdiği bilgiye göre, BP ayrıca elektrikli araçlarda kullanılması için pil teknolojisi ile de ilgileniyor.

Landis, yatırımcı şirketlerin, Avrupa’da yenilenebilir enerjiye yönelik teşvik mekanizmasının değişmesinden olumsuz etkilenebileceklerine dikkat çekti.

Landis, “Sektör durup soruyor, “oyunun kuralları nedir” diye. Eğer yatıracağınız paranın size geri nasıl geri döneceğini bilemezseniz büyük paralar yatırmazsınız” diye konuştu. Landis,’in teşvik sistemine yönelik mesajlarının gerisinde ise güneş enerjisi projelerini hayata geçirmek için bazı Avrupa firmalarının halen beklemede olmaları bulunuyor.

Örneğin İtalya’da 50 MW’lik güneş enerjisi projeleri bu kapsamda bulunuyor. İtalyan hükümeti geçen yıl haziran ayında aldığı kararla yenilenebilir enerji sektörüne verilen destekleri azaltma kararı vermişti. Hükümet yeni hedefler açıklamayı planlıyor.

BP aynı zamanda İngiltere’de büyük ölçekli güneş enerjisi projelerini gerçekleştiremeyecek. Keza hükümetteki muhafazakar kanadın verdiği önergeyle güneş enerjisine piyasa fiyatlarının üzerinde verilen alım fiyatları düşürüldü. Landis, “bundan sonra yatırımcıları büyük güneş santralleri kurmak için nasıl teşvik edeceğiz. Emin değilim” dedi.

BP, geçen yıl İspanya’da bir dizi proje gerçekleştirdi. Landis, bu ülkede tarife değişikliğinin yani kuralların değişmesinin yatırımcıları zorlayacağını kaydetti.