Dünya Bankası Enerji Finansmanı Stratejisini Gözden Geçiriyor

Dünya Bankası yönetim kuruluna öneriler getiren bir rapor kömür santrallerinin finansmanının kısıtlanmasını öneriyor.

11 Nisan 2011

Dünya Bankası Yönetim Kurulu için hazırlanan bir çalışma Dünya Bankası’nın enerji finansmanı çalışmaları için yeni bir enerji stratejisi belirlenmesini öneriyor.

Çalışma gelişmekte olan ülkelerdeki kömür yakıtlı elektrik santrallerinin Dünya Bankası tarafından finansmanının sınırlandırılmasını öneriyor. Dünyada 1.4 milyar kişinin elektriksiz yaşadığı, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan bir çok kişinin de elektrik kesintilerine maruz kaldığı belirtilirken, Dünya Bankası’nın enerji yoksulluğunu azaltıp, sürdürülebilir kalkınmayı başarırken aynı zamanda küresel hedeflere önemli katkı yapabilecğei belirtildi.

Çalışma dünya bankasının sadece tüm kaynağını Uluslararası Kalkınma Ajansı (IDA) alan en fakir ülkelerdeki kömür santralleri finansmanını desteklemesini önerirken, bu öneri Hindistan ve Vietman gibi IDA dışında finansman kaynakları olan ülkelerde kömür santrallerinin desteklenmesini engelliyor. Öneri bankanın doğal gaz santrallerini kömüre göre düşük salımları nedeni ile ise destekliyor.

Bu durumunun aksine Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick geçen yıl bankanın sağladığı 3.75 milyar dolarlık kredi ile Güney Afrika’da hayata geçen dünyanın en büyük termik santrallleri projesinden sonra bankanın eleştirilere maruz kalması nedeni ile yaptığı açıklamada gelişmekte olan ülkelerin çevre ve enerji arasında seçim yapmaktan uzaklaşaması gerektiğini söylemişti.

Dünya Bankası sözcüsü Roger Morier ilgili çalışmayı doğrulayarak, çalışmanın gelecek ay görüşülmesinin ardından, kamuoyunda daha yaygın şekilde tartışılması için yazın başında kurumun internet sitesinden yayınlanacağını bildirdi.