Sektör Büyüyor, Gelir Düşüyor

Güneş enerjisi sektörü hızla büyürken sektörün elde ettiği gelirler düşüyor Geçen hafta iki ayrı kuruluş tarafından küresel güneş enerjisi sektörünün mevcut durumunu analiz eden ve 2010 yılı için öngörülerde bulunan iki ayrı çalışma yayınlandı. Solarbuzz ve IMS Research adlı araştırma kuruluşları tarafından hazırlanan çalışmalara göre güneş enerjisi sektörü 2010 yılında önemli oranda büyümeye devam etsede… View Article

10 Temmuz 2010

Güneş enerjisi sektörü hızla büyürken sektörün elde ettiği gelirler düşüyor

Geçen hafta iki ayrı kuruluş tarafından küresel güneş enerjisi sektörünün mevcut durumunu analiz eden ve 2010 yılı için öngörülerde bulunan iki ayrı çalışma yayınlandı.

Solarbuzz ve IMS Research adlı araştırma kuruluşları tarafından hazırlanan çalışmalara göre güneş enerjisi sektörü 2010 yılında önemli oranda büyümeye devam etsede maliyet düşüşleri nedeni ile sektörde elde edilen gelir düşmekte.

Solarbuzz’un verilerine göre 2009 yılında 7.5 gigavatlık pazar büyüklüğüne sahip olan sektör 2010 yılı sonunda 15.2 GW’lık büyüklüğe ulaşacak. Kuruluşa göre birçok ülkede sektörü ilgilendiren yasal düzenlemeler ile ilgili belirsizliğe rağmen görülen gelişme sektör adına umut verici.Solarbuzz’un verilerine göre 2010 yılında güneş enerjisi sektörü özellikle Avrupa, ABD, Japonya ve Çin pazarında büyüme gösterecek bunun dışında sektörün yeni oluştuğu bazı ülkelerde de hareketlilik yaşanacak.

Avrupa’daki büyüme  özellikle Almanya’da Temmuz 2010 ve Ocak 2011’de kademeli olarak düşecek teşvikler öncesinde gelişen hareketlilik nedeni ile bu ülkede görülecek.

 

Şirketler özelinde sektör incelendiğinde ise Solarbuzz’a göre elde edecekleri gelir sıralamasına göre 2010 yılında Sharp birinci olurken, ardından Suntech Power ve First Solar şirketleri gelecek.

Solarbuzz’a göre sektörün mevcut durumuna yönelik diğer bir önemli nokta ise sektörde görülen büyümeye rağmen düşen gelirler. Kuruluşun verilerine göre 2010’un ilk çeyreğinde sektörde elde edilen gelirin 2009’un son çeyreğine göre yüzde 40, 2009’un aynı dönemine göre ise nerdeyse dört kat düştüğü görülüyor.
Bir başka araştırma kuruluşu olan IMS Research’e göre ise güneş enerjisi sektörünün pazar büyüklüğü 2010 yılında bir önceki yıla göre yüzde 95‘lik büyüme gösterecek. Fakat sektördeki inventör arzının yetersizliği sektör için önemli bir sorun olacak.

Kuruluş yetkilileri çalışmalarında piyasadaki inventör üretimi dengesizliği nedeni ile bazı şirketlerin güvenlik sebebi ile ihtiyaçlarından fazla düzeyde inventör siparişi verdiklerini tespit ettiklerini bu durumun özellikle yılın ikinci yarısından sonra piyasada ya inventör yetersizliği nedeni ile iptal edilen projeler olarak yada aşırı miktarda inventör bulunması ile sonuçlanabileceğini tahmin ettiklerini söylediler.

IMS Research’ın öngörüsüne göre birçok ülkede düşen teşvikler nedeni ile güneş enerjisi sektörünün büyümesinde bu yılın sonundan itibaren kademeli bir düşüş yaşanacakken güneş paneli fiyatlarında ise yıl sonundan sonra yumuşak bir düşüş yaşanacak.