Rüzgar Enerjisinde Yeni Rekor

Danimarkalı Dong Energy dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar tarlası projesini gerçekleştirecek

23 Haziran 2010

Danimarkalı kamu enerji şirketi Dong’un dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar tarlasının kurulumu için hazırlıklara başladığı bildirildi.  400 megavata yakın kurulu güce sahip olacak rüzgar tarlası tamamlandığında halihazırda yine Dong şirketine ait olan ve dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar tarlası olan 209 megavat gücündeki Horns Rev 2 rüzgar tarlasının iki katı güce ulaşarak bu rekoru ele geçirecek.

Şirketten yapılan açıklamada Danimarka’nın Anholt adasının 10 kilometre açığına konumlandırılacak Anholt rüzgar tarlası için Siemens’e 3.6 megavat gücünde 111 adet deniz üstü rüzgar türbininin siparişinin verildiği açıklandı.  Açıklamada ayrıca elverişli alım garantileri uygulamalarından yararlanmak ve herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmamak için rüzgar tarlasının en geç 31 Aralık 2013 tarihine kadar tamamlanarak tam kapasitede elektrik üretimine başlamasının zorunlu olduğu belirtilirken, 2012 yılı sonunda projenin elektrik üretimine başlamasının ve 2013 sonuna doğru da tam kapasite ile devreye girmiş olmasının planlandığı ifade edildi.

Tam kapasite ile çalışmaya başladığında Danimarka’da ki 400.000 evin enerji ihtiyacına cevap verebilerek ülkenin elektrik talebini tek başına karşılayabilecek dev projenin maliyeti ise 10 milyar Danimarka Kronu (1.34 milyar Avro) olarak gerçekleşecek.

Projenin türbinlerinin tedarikçisi  Siemens deniz üstü rüzgar türbinlerinde dünyada lider şirket konumunda. Şirketten yapılan açıklamaya göre dünyadaki deniz üstü rüzgar türbinlerinin yarısından fazlası Siemens markasını taşırken şirketin 3.6 megavat gücündeki türbinlerden şimdiye kadar 150 tanesinin kurulumu gerçekleşerek temiz enerji sağlamaya başlamış durumda  ve aynı türbinlerden 1.100 adedinin satış işlemleri tamamlanmış durumda.

Siemens ile Dong Energy Mart 2009’da toplam güçleri 1.800 megavatı geçen 500 deniz üstü rüzgar türbini alımı için anlaşma imzalamıştı.