Aksa Enerji Şamlı RES’in Gücünü Artırıyor

Aksa Enerji Şamlı Rüzgar Enerjisi Santralinin kapasite artışı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu

8 Temmuz 2010

Aksa Enerji Üretim A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na grup şirketlerinden Baki Elektrik Üretim’in sahibi olduğu Şamlı Rüzgar Enerjisi Santrali’nin elektrik üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalardaki gelişmeler ile ilgili bir açıklama gönderildi.

Yapılan açıklama’da 2008 yılından beri faaliyette olan ve hali hazırda 90 megavat kurulu gücü sahip olan Şamlı RES’in kurulu gücünü 113.4 megavata çıkaracak yatırım için kullanılacak ve daha önce onay sağlanmış olan kredinin akredifinin açıldığı belirtilirken kredinin kullanıma hazır olduğu ifade edildi.

Açıklama’da Commerzbank AG tarafından sağlanacak 15 yıl vadeli kredinin toplam tutarının 24 milyon 846 bin 684 avro olduğu belirtilirken bu krediler ile Vestas’tan 1.8 megavat gücünde 13 adet V80 türbinleri temin edileceği ifade edildi.

Yapılacak bu yatırım ile inşaat çalışmalarına başlanan projenin 2010 yılı sonuna kadar tamamlanacağı ve 2011 yılından itibaren Şamlı RES’in yıllık elektrik üretim kapasitesinin 76 milyon kilovat saat artarak 340 milyon kilovat saate ulaşacağı bu sayede yaklaşık 100 bin konutun elektrik ihtiyacının karşılanarak yıllık 200 bin ton karbondioksit salımın engellenebileceği açıklamada ayrıca yer buldu.