Manas Heuliez İçin Teklifini Revize Etti

Manas ile Günak’ın elektrikli oto projesine İnci Akü ile B Plas adlı iki Türk yan sanayii şirketi katıldı.

7 Temmuz 2010

Akşam – Halil Okşit

Manas ile Günak’ın elektrikli oto projesine İnci Akü ile B Plas adlı iki Türk yan sanayii şirketi katıldı. Fransız hükümetinin karşısına üçlü konsorsiyumla çıkan Türk girişimciler, Heuliez’in yüzde 15’i ile Mia’nın patent haklarına çift rakamlı teklif verdiler

Borçları nedeniyle icradan satışa çıkarılan Fransız otomotiv şirketi Heuliez’e talip olan Türk girişimci Alphan Manas, iki yeni ortakla olaya yeni bir boyut kattı. Manas ve son dakikada oluşturulan konsorsiyum ile 30 Mart günü Fransız makamlarına şirketin yüzde 15 hissesinin alımı ve elektrikli otomobil Mia projesine ait tüm varlıklarını satın almak üzere teklif verildi. Fransız yetkililerle görüşmeleri özetleyen Manas, ‘Başlangıçta şirketin yüzde 66’sını 20 milyon euroya satmayı öneren Fransızlar, daha sonra yüzde 51 hisse satışını önerdiler. Biz yaptığımız görüşmeler sonrası şirketin yüzde 15’ini ve Mia projesinin varlıklarını almayı uygun bulduk. Yüzde 51’in kalan yüzde 36’lık hisseleri içinse çalışanlar, yöneticiler ve bir yatırım fonu gündeme geldi. Zaten yüzde 49 Fransız özelleştirmesinin olacak’ bilgisini verdi. Manas, mart ayı başında Otokar ve Karsan yöneticileriyle görüşmüş ama anlaşma sağlayamamıştı.

Yeni şirketler devrede

15 Bin euroya satılması planlanan elektrikli Mia adlı otomobili üretmek üzere yola çıkan Manas ile Murat Günak, iki yeni ortakla yollarına devam edecek. Alphan Manas ve Günak’ın kurduğu Manas energy Investment adlı şirket, İnci Akü ve B Plas adlı iki Türk şirketle konsorsiyum oluşturma kararı aldı. Son dakikada kararı alınan konsonsiyuma bir desaç mapraç üretecisi firmanın katılması söz konusu. Konsorsiyumda hisselerin yüzde 25 oranında eşit olarak dağıtılması üzerine anlaşıldı. Proje ortaklarından İnci Akü’nün Genel Müdürü Göksel Paker, bu alanda uzun zamandır varolmak istediklerini ve bu yüzden fırsat kolladıklarını söylerken, gelişmeleri şöyle anlattı: ‘Teklifimize Fransızların vereceği cevabı bekliyoruz. Lobi çalışamlarımızı Paris’te sürdürüyoruz. B Plas şirketi ise plastik bazlı otomotiv komponentleri üretiyor. B Plas 1994 yılından bu yana Fransız ortaklığında Bursa’da üretim yapıyor.

Fransızlara göre 10 milyon euro

Alphan Manas’ın şirketin yüzde 15’ine yönelik teklifi Fransız basınında büyük hayal kırıklığı yarattı. Fransızların ünlü gazetesi Le Figaro şu ifadeleri kullandı: ‘ Bu teklif Heuliez’in finansal sorunları hiçbir şekilde çözemez. Manas yapılacak yatırımı açıklamıyor. Yüzde 100’ünü alsaydı 16 milyon euro yatıracaktı. Yüzde 15 ila 2.4 milyon euro civarında bir tekliften söz etmek mantıksız değil. Sanayi Bakanı Christian Estrosi de teklifi yetersiz buldu. Konuşmasında ‘Hükümet teklifi tamamlayacak başka dosyaları da hesaba katmalı’ dedi.’ Le Monde ise Manas’ın yüzde 15’lik teklifine karşın 10 milyon euro yatırım yapacağını yazarak yine Bakan Estrosi’nin konuşmalarına yer verdi: ‘Fransızlar, Amerikalılar ve Almanlar da Heuliez ile ilgilendiklerini bildirdiler. Bütün teklifleri teker teker inceleyeceğiz.’Karar İçin Geri Sayım Başladı

MANAS Energy, İnci Akü ve B Plas şirketlerinin kurduğu konsorsiyum, şirketin yönetim kurulunda da temsilcilik istedi. Buna göre Alphan Manas’ın, Heuliez Yönetim Kurulu’nda ortakları temsil eden üye olması ve kendisinin Heuliez’in finansman ve diğer konularda yapacağı görüşmelerde aktif rol alması önerildi. Yine teklifte; MIA’nın Fransa’nın Cerizay şehrinde bulunan Heuliez fabrikasında üretimi öngörülerek; gelecekte pazara sunulacak yeni elektrikli araç modellerinin ise Türkiye’de tasarlanması konusuna yer verildi. Projenin 3 ayaklı olduğunu kaydeden Manas, şunları belirtti:

İş bölümünü de yaptılar

‘MIA’da pil grubu aracın yüzde 40’ını oluşturuyor. İnci Akü, bunu üstlenecek. B Plas, otomobilin plastik karoserini, bir yan sanayi şirketi de metal kısmını üretecek. Fransa’da üretilecek Mia’nın yanı sıra yeni elektrikli araçları Türkiye’de üretmek istiyoruz.’ Alphan Manas, Heuliez’in yüzde 15’iyle MIA projesinin patenti için verdikleri teklifin 2 haneli bir rakam olduğunu ancak anlaşma gereği söyleyemeyeceklerini kaydetti.