Nükleer enerji devi güneş enerjisine yatırım yapıyor

Nükleer enerji devi Areva Amerika’lı bir şirketi satın alarak güneş enerjisi sektörüne girdi

9 Şubat 2010

Özellikle nükleer enerji alanındaki yatırımları ile tanınan Fransız enerji devi Areva’nın Amerika, Kaliforniya merkezli bir güneş enerjisi şirketini satın aldığı açıklandı.

Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi (CSP) alanında etkin çözümler getirdiğini iddia eden Ausra şirketi 2006 yılında kurulmuş yeni bir şirket. Şirketin finansal bilgileri ve satın alma bedeli kamu ile paylaşılmazken Ausra’nın yakın zamanda saygın risk sermayesi şirketlerinden 130 milyon dolarlık finansal destek sağladığı biliniyor.

Areva’nın şirketinlerine yaptığı yatırım ile ilgili konuşan Ausra CEO’su Robert Fishmann kendi teknolojilerinin Areva’nın gücü ile birleşmesi ile artık güneş enerjisi pazarına girmek için tüm gereklilikleri tamamladıklarını bildirdi.

Fransız kamu şirketi Areva nükleer enerji alanına odaklanmış bir şirket olsa da özellikle son yıllarda rüzgar ve biyoyakıt gibi yenilenebilir enerji alanlarına da önemli yatırımlar yapıyor. 75.000’den fazla çalışanı ve yıllık $11.6 milyar dolar geliri olan şirket 2012’de satışlarının 1.4 milyar dolarını yenilenebilir enerjiden sağlamayı hedefliyor.