Dünya Rüzgar Enerjisi 2009’ta Yüzde 31 Büyüdü

Küresel finans krizi ve ekonomik yavaşlama rüzgar enerjisi yatırımlarını durdurmuyor

5 Şubat 2010

Rüzgar enerjisi sektörünün 2009’daki gelişimine dair veriler ilgili kuruluşlardan gelmeye devam ediyor. Hafta başında Avrupa ve ABD rüzgar enerjisi birliklerinden gelen rekor açıklamalarının ardından Küresel Rüzgar Enerji Konseyi’nden de sektörün geleceği adına umut verici bir açıklama geldi.

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından yapılan açıklamada 2009 yılında dünya rüzgar enerjisi sektörünün küresel finans krizine rağmen %31 oranında büyüdüğü açıklandı. GWEC’in açıkladığı verilere göre 2009 yılında 63 milyar dolarlık yatırım ile yapılan 37.5 GV’lık ek kurulum ile beraber  dünyadaki toplam kurulu rüzgar enerjisi gücü  157.9 MV’a ulaştı. Dünya çapında sektörün istihdam ettiği çalışan sayısı ise 500.000’e ulaştı. Yeni kurulumlar yaklaşık olarak aynı oranda olmak üzere 10 GV düzeyinde Avrupa,  Amerika ve Çin’de gerçekleşirken Çin rüzgar enerjisi sektörü bir yıl daha 0 oranında büyüdü. Böylelikle Çin kurulu güçte Almanya’yı neredeyse yakalarken ABD ve Almanya’nın ardından üçüncü ülke konumuna yükseldi.

Konu hakkında açıklama yapan Çin Yenilenebilir Enerji Sanayi Birliği yöneticisi Li Junfeng Çin hükümetinin büyüyen ekonomisinin enerji ihtiyacını sağlarken karbondioksit salımını sınırlandırma yönündeki sorumluluğunu çok ciddiye aldığını söyledi. Li ayrıca Çin’in büyük rüzgar enerjisi potansiyelini geliştirmek için büyük çaba gösterdiğini ve 2020 yılında gayri resmi olarak belirlenen 150 GV’lık hedefe ulaşmasının mümkün olacağını ifade etti. GWEC’in çalışmasına ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.