Biyoyakıt’ta 12 Milyar Dolarlık Ortaklık

Petrol devi Shell biyoethanol üretimi için Brezilya’lı Conas ile ortaklık kuruyor

4 Şubat 2010

Petrol devi Shell ile Brezilyalı etanol üreticisi Cosan’ın biyoyakıt üretimine yönelik ortaklık için anlaşma metni imzaladıkları belirtildi. İlgili anlaşma ile 50-50 ortaklık ile 12 milyar dolarlık bir şirket çıkacak.

Petrol devi Shell’in bu hamlesinin Avrupa ve Amerika’da hızla gelişen biyoyakıt pazarında etkili bir oyuncu olmak istemesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

İlgili anlaşma gereğince Cosan tüm üretim ve ticaret işletmelerini ortaklığa devrederken Shell’de 2 milyar dolar nakit, biyoetanol geliştirmek için çalışan iki yeşil enerji şirketindeki hisselerini ve sahip olduğu 2,740 servis istasyonunda belli oranda payı ortaklığa devredecek.

Ortaklık ile Cosan’ın yıllık 2 milyar litre olan etanol üretiminin 5 milyar dolara çıkarılması ve Brezilya dışına satışa ağırlık verilmesi öngörülüyor.

Yapılan araştırmalara göre biyo yakıtlar geleneksel yakıtlara göre %71 daha az karbon dioksit salımına neden oluyor ve enerji tüketiminden kaynaklanan karbon dioksit salımının yüzde 17’si motorlu araçlardan kaynaklanıyor. 2050 yılında ise dünyadaki 2 milyar aracın yakıt olarak biyoetanol kullanacağı öngörülüyor.

Bununla beraber çevreci gruplar Brezilya da sürekli artan biyoetanol talebini karşılayabilmek amacı ile yağmur ormanlarının yok edilerek şeker kamışı tarlalarına çevrildiğini bunun da ekosisteme zarar verdiğini iddia ediyorlar.

Bu iddialara cevap veren Shell şirketi yetkilileri ise biyoetanol üretiminin Brezilya’nın ekilebilir alanlarının yalnızca %1’ini kapladığını ve Conas şirketinin hiçbir arazisinin yağmur ormanlarına yakın bölgelerde olmadığını belirtiyorlar.