Longyuan 5 Yılda 13 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Çinli rüzgar devi iki yıl içinde dünyada ilk üçte olmayı planlıyor Hong Kong merkezli Longyuan Power Group şirketinin başkanı Xie Changjun Bloomberg'e yaptığı açıklamada şirketinin 2015 yılına kadar olan hedeflerini açıkladı. Xie açıklamasında Longyuan'ın 2015 yılına kadar 13 milyar dolarlık yatırım ile 16 gigavat'lık rüzgar enerjisi santrali kurulumu gerçekleştireceğini belirtti. Xie rüzgar enerjisi projelerini sadece… View Article

12 Mayıs 2010

Çinli rüzgar devi iki yıl içinde dünyada ilk üçte olmayı planlıyor

Hong Kong merkezli Longyuan Power Group şirketinin başkanı Xie Changjun Bloomberg'e yaptığı açıklamada şirketinin 2015 yılına kadar olan hedeflerini açıkladı.

Xie açıklamasında Longyuan'ın 2015 yılına kadar 13 milyar dolarlık yatırım ile 16 gigavat'lık rüzgar enerjisi santrali kurulumu gerçekleştireceğini belirtti. Xie rüzgar enerjisi projelerini sadece Çin'de değil Güney Afrika, Avrupa ve Amerika'da da gerçekleştirmeyi istediklerini bunun için fırsatları araştırdıklarını söyledi.
Xie Çin'de rüzgar enerjisi kaynaklarından ancak yüzde biri kadarının kullanılabildiğini dikkat çekereken gelecekte sektörün çok yüksek potansiyel taşıdığını iddia etti.

Çin geçen yıl 10 gigavattan fazla kapasite artışı ile kurulu rüzgar enerjisi gücünde 30 gigavatı aşarak sektörün lideri olan ABD'ye çok yaklaşmıştı.

Çin'in en büyük rüzgar enerjisi üreticisi olan Longyuan aynı zamanda sektörde dünyada beşinci sırada yer alıyor ve şirketin 2012 hedefi dünyada üçüncü sıraya yükselmek.

Geçen yıl kurulu rüzgar enerjisi gücü 4.5 gigavat olan şirket bu yıl aynı rakamı 6.5 gigavata çıkarmayı planlıyor. Aralık ayında yenilenebilir enerji sektöründeki en büyük halka arzı gerçekleştiren şirket bu sayede 2.2 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Şirket ayrıca yılın başında 2015 yılına kadar 1.74 gigavatlık güneş enerjisi yatırımı gerçekleştireceğinide açıklamıştı.