Fransız Rüzgar Sektöründe Endişe

Fransız parlamentosunda sektörün geleceğini etkileyecek yasa görüşülmeye başlandı

7 Mayıs 2010

Kurulu güç bakımından rüzgar enerjisinde Avrupa’nın dördüncü büyük ülkesi olan Fransa’da bu sektörün geleceğini etkileyecek bir yasa teklifi parlamentonun gündemine geldi.

Daha önce 2008 yılında benzer bir girişimin yaşandığı fakat parlamento onayından geçemeyen teklif bazı değişiklikler ile bir kez daha görüşülmek üzere parlamento onayına sunuldu. Yasa teklifindeki bazı maddelerin Fransız rüzgar enerjisi sektörüne olumsuz etkileri olacağı gerekçesi ile rüzgar enerjisi sektörü ve yenilenebilir enerji sivil toplum kuruluşları bu yasa teklifine muhalefet ediyorlar.

Rüzgar enerjisi sektörünün savunuculuğunu ise iktidardaki merkez sağ UMP’nin önemli isimlerinden olan aynı zamanda Fransız Parlamentosu Ekonomi Komisyonun başkanlığını yürüten Patrick Ollier yaparken, ülkenin eski başkanlarından ve yönetimi döneminde Fransa’da nükleer enerjinin yaygınlaşmasında önemli katkısı olan Valery Giscard d’Estaing ise teklifin savunuculuğunu yapıyor.

Bu tartışmaların nedeni ise yasa teklifinin ülkedeki rüzgar enerjisi yatırımlarını sadece belirli bölgeler ile sınırlandırması ve rüzgar tarlalarının asgari 15 megavat kurulu güce sahip olması zorunluluğu getirmesi gibi öneriler getirmesi.

Fransa Yenilenebilir Enerji Birliği Başkanı Andre Antolini Reuters’a yaptığı açıklamada bu yasa teklifinin ülkede yapılması düşünülen rüzgar enerjisi yatırımlarını engelleyeceğini ve Fransa’da en fazla 3.000 megavat daha rüzgar enerjisi kurulumu yapılabileceğini bundan sonra sektörün gelişmesinin mümkün olmayacağını söyledi. Antolini yasanın hazırlanırken rüzgar enerjisi ile fosil yakıt ve nükleer santraller ile aynı şekilde düşünüldüğünün ve rüzgar enerjisinin özel şartlarının gözardı edildiğini, bu yasanın geçmesi halinde gerçekleştirilmesi düşünülen rüzgar enerji projelerinin yüzde 70’inin iptal olacağını tahmin ettiğini sözlerine ekledi.

GWEC’in verilerine göre 2010 yılı başı itibari ile Fransadaki kurulu rüzgar gücü 4.492 megavat. Ülkedeki kurulu rüzgar gücünü oluşturan santrallerin ortalama güçleri ise 16 megavat. Son altı yılda 20 kat büyüyen sektörde geçen yıl kurulu rüzgar enerjisi gücü 1.088 megavat arttı. Bu hızlı büyümeye rağmen rüzgar’ın ülkenin enerji talebini karşılamadaki payı yalnızca yüzde 1.6.

Ülkenin enerji talebinin karşılanmasında yenilenebilir enerjilerin payı yüzde 10 civarında olsa da Fransız hükümeti 2009’un Aralık ayında bir plan açıklayarak 2012 yılında ülkedeki kurulu rüzgar enerjisi gücünü 11.500 megavat’a 2020’de ise 20.000 megavata çıkaracaklarını belirtmişti. Yapılan açıklamada 2020 yılında Fransa’nın enerji talebinin Avrupa Birliği hedefi olan yüzde 20’inin de aşılarak yüzde 23’e çıkarılacağı yer bulmuştu.