ABD Rüzgar Enerjisi Resesyonda

Amerikan Rüzgar Enerjisi Birliği ülkedeki rüzgar enerjisi sektörünün gelişimine yönelik bir açıklama yaptı

7 Mayıs 2010

Birliğin açıklamasına göre ABD’de 2010’un ilk çeyreğinde yeni rüzgar enerjisi kurulumları 539 megavatta kaldı. Bu 2007 yılından beri kaydedilen en düşük büyüme oranı. Geçen yıl ise ABD’de kurulu rüzgar enerjisi gücü 10.000 megavattan fazla artış göstererek 35.000 megavatı aşmıştı.

AWEA CEO’sı Denise Bode ise açıklamasında rüzgar enerjisi yatırımlarını finanse etmenin 18 aylık bir  çalışma gerektirdiğini ve 2009 öncesinde düşmeye başlayan talep ile beraber yeni projelerdeki azalmanın artık su yüzüne çıktığını söyledi. Bode Amerikan hükümetinin acilen bir yenilenebilir enerji standardı yayınlaması ve yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşmasını sağlamasının gerektiğini söyledi. Açıklama’da ABD halkının çok büyük çoğunluğunun  yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşmasını desteklediği ve burada Amerikan Kongresine büyük görev düştüğü belirtildi.

Açıklamadaki verilere göre ABD’de 1 gigavat’ın üzerinde kurulu rüzgar enerjisi gücüne sahip olan firma sayısı 5 iken bugün bu sayı 8’e yükselmiş durumda. Teksas’ın kurulu güçte lider olduğu ülkede enerji tüketimini yüzde 10’dan fazlasını rüzgardan sağlayan ilk eyalet Iowa oldu. Ülkedeki küçük ölçekli rüzgar türbini pazarı ise yüzde 15’lik bir büyüme gerçekleştirdi.