Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti enerji depolamalı GES kurmayı planlıyor

KIB-TEK taslak ihale şartnamesini görüşe açtı

7 Haziran 2019

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde enerji depolama sistemine sahip güneş enerjisi santrali kurulması için ihale hazırlıklarını başlatıldı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) tarafından yayınlanan açıklama ile hazırlanan taslak Teknik Şartname görüşe açıldı.

Taslak şartnameye göre ihale kapsamında ülkede en az 35 MWp, en fazla 50 MWp gücünde yüksek gerilim şebeke bağlantılı güneş enerjisi santrali, ayrıca en az 35MW/17,5MWh kapasiteli enerji depolama sistemi kurulması gerekecek.

Güneş enerjisinden üretim yalnızca fotovoltaik paneller ile değil, başka bir teknoloji ile de gerçekleştirilebilecek.

Bununla birlikte farklı bir güneş enerjisi teknolojisi kullanılması durumunda istekli firmanın bu teknoloji ile en az bir seferde 35 MWp ve toplamda en az 100MWp santralı başarıyla kurmuş ve işletmeye almış olması gerekecek.

Santralde kullanılacak fotovoltaik panellerin tamamının tek bir üretici tarafından sağlanması gerekiyor iken, kullanılacak inverterlerin üreticilerinin ise KKTC ve/veya Türkiye sınırları içerisinde kendi ofisi ve servis merkezi olması gerekiyor.

Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilecek olan ihaleyi kazanan firma işletme süresinin ardından tesisi tüm birimleri ile KIB-TEK’e devredecek. İşletme süresi ise geçici kabülün ardından KIB-TEK’e enerji satışının başlamasından itibaren 12 yıl olacak.

Açık eksiltme usülü yapılacak olan ihalede tavan fiyat 12 ABD-Doları-sent olarak uygulanacak

KIB-TEK tarafından yapılan duyuruya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.