İNO okulları çatısında 100 kW’lık güneş enerjisi santrali kuruldu

Proje mahsuplaşma düzenlemesinden yararlanacak ilk güneş enerjisi yatırımlarından olacak

26 Mayıs 2019

İstanbul, Çekmeköy’de yer alan İleri Nesil Okulları’nın çatısında 100 kW gücünde güneş enerjisi santrali kuruldu.

Kurulumu grup şirketi İnoSolar tarafından gerçekleştirilen proje aynı zamanda 12 Mayıs 2019 günü yürürlüğe giren yeni ‘’Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’’ kapsamında başvuru yapan ilk güneş enerjisi yatırımlarından ve ilk eğitim kurumu olma ünvanına sahip oldu.

Santral ile okulun eğitim-öğretim dönemindeki elektrik ihtiyacına denk şekilde elektrik üretimi gerçekleştirilebileceği öngörülüyor. Bununla birlikte tüketimin düşük olacağı tatil dönemlerinde de ihtiyaç fazlası elektriğin şebekeye satılması ile de projenin geri ödeme süresi gerileyecek.

Konu hakkında açıklama yapan İnoSolar ve İno Okulları Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Ersoy şunları kaydetti;

“Hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek adına bu projeyi hayata geçirdik. Güneş enerjisi şirketi olarak kendi enerjisini üreten çevreci bir okul olmayı da en az akademik farkındalık kadar önemsiyoruz. Sadece enerjimizi üretmiyoruz. Öğrencilerimize de yenilenebilir enerji sistemleri, enerji verimliliği, çevrenin korunması, atık yönetimi, ekosistemin korunmasıyla alakalı eğitimler de veriyoruz. Hem doğaya katkımız olsun hem de ileri nesilleri bu bilinçle yetiştirelim istedik.”

328 güneş panelinden oluşan proje ile yılda 1.400 ağacın doğaya katkısına denk şekilde karbondioksit salımının önüne geçilebilecek.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör