‘’Mini YEKA takvimini önümüzdeki günlerde açıklayacağız’’

Bakan Fatih Dönmez güneş YEKA’larında farklı bir model üzerinde çalışıldığını söyledi

31 Mayıs 2019

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez güneş enerjisi YEKA yatırımları için yeni bir model üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Bakan Dönmez dün yapılan rüzgar enerjisi yarışması sonrasında yaptığı açıklamada bir soru üzerine şunları kaydetti;

“Şu anda güneşle alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Orada farklı bir model üzerinde çalışıyoruz. Daha küçük ölçekte doğudan batıya güneş potansiyelinin yüksek olduğu illerde 40’ar 50’şer megavatlık mini YEKA GES’leri planlıyoruz. Onun da önümüzdeki günlerde takvimini açıklayacağız.”

İlk yarışma 2017’de yapılmıştı

Güneş enerjisi alanında 1.000 MW’lık kapasite tahsis hakkı için 20 Mart 2017 tarihinde yapılan yerli güneş paneli üretim fabrikası şartı içeren ilk YEKA yarışmasını Kalyon Enerji – Hanwha Q CELLS konsorsiyumu, kilovat-saat başına 6,99 ABD Dolar-sentlik teklifi ile kazanmışlardı.

Bununla birlikte ortaklık bu yılın başında son bulmuştu.

Kalyon Enerji Yatırımları A.Ş., 12 Şubat 2019 tarihinde Rekabet Kurumu‘na başvurmuş ve Hanwha Q Cells Hong Kong Ltd. ile YEKA GES-1 projesi kapsamında kurduğu iki şirketteki hisseleri devralmak istediğini iletmişti.

Üç ayrı bölgede toplam 1.000 MW’lık kapasite için yapılacak, son teklif verme süresinin 31 Ocak 2019 olduğu YEKA GES-2 yarışması ise 12 Ocak 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan ilan ile iptal edilmişti.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör