Kozan’da iki işçi hayatını kaybetti, sekiz işçi halen kayıp

Bakan Eroğlu; DSİ bu inşaatları denetlemeli

27 Şubat 2012

Adana’nın Kozan ilçesinde  Gökdere Köprü Barajı Derivasyon Tüneli’nin kapağının patlaması sonucu suya kapılan 10 işçiden ikisinin cesedine ulaşıldığı belirtildi. Halen kayıp olan 8 işçi için ise havadan, karadan ve su altından arama çalışmaları devam ediyor.

Suya kapılarak hayatını kaybeden Eyüp Altuntaş ve Cumali Değirmenci için Kozan’da düzenlenen cenaze törenine katılan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş şunları söyledi;

“Kayıp 8 vatandaşımızı arama çalışmalarımız devam ediyor. Çok yoğun çamur birikintisi olduğundan, kayıp vatandaşlarımızın cenazelerinin bu çamur içinde bulunabileceği ihtimaline karşı havadan, karadan arama çalışmaları devam ediyor. 27 kişilik su altı ekibi suda 3 bot ile arama tarama çalışmaları,103 kişilik afet arama kurtarma teknik ekibi ve jandarma, o bölgede arama çalışmaları ile çevre güvenliği konusunda aramalara katılıyor.”

Enerjisa tarafından hayata geçirilmeye çalışılan projedeki kaza nedeni ile projenin şantiye şfi ile proje müdürü çıkarıldıkları Kozan Adliyesi nöbetçi mahkemesinde tutuklanmıştı.

”Enerjisa; Sonsuz üzüntü duyuyoruz.”

Proje sahibi Enerjisa tarafından yapılan yazılı açıklamada ise  yaşanan kazadan dolayı çevrede oluşabilecek her türlü zararı önlemek üzere tüm tedbirlerin alındığını ve konunun yakından takip edildiği belirtildi.

Açıklamada inşaatı Özaltın-Cengiz Ortaklığı firması tarafından yapılan Köprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali sahasında meydana gelen kazada, derivasyon tüneli kapaklarının henüz bilinmeyen bir nedenle yerlerinden fırlayarak barajda tutulan suyun kontrolsüz bir şekilde boşalmaya başladığı hatırlatıldı.

Kazanın ardından kaymakamlık, civar köylerin muhtarları, diğer ilgili otoriteler ve etkilenmesi muhtemel çevredeki diğer baraj ve HES işletmelerinin derhal bilgilendirildiği belirtilen açıklama da şunlar kaydedildi;

”Bu olay nedeniyle çevrede oluşabilecek her türlü zararı önlemek üzere tüm tedbirler alınmış olup, konu yakından takip edilmektedir. Gerekli çalışmalar idari otoriteler ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda sürdürülmektedir. Olay anında derivasyon tünelinde ve nehir yatağında çalışma olduğundan, projenin yapımından sorumlu olan Özaltın-Cengiz Ortaklığı firması çalışanlarından 2 kişinin yaralanarak, hastaneye kaldırıldığı ve durumlarının iyiye gittiği, iki çalışanın vefat ettiği ve kendilerine henüz ulaşılamayan 8 çalışan için arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiği bilgisi alınmıştır. Konuyla ilgili idari ve adli soruşturma başlamış olup, olayın kesin sebebi bilirkişi raporundan sonra ortaya çıkacaktır.”

Enerjisa olarak durumun yakından takip edildiği ve sonsuz üzüntü duyulduğunun ifade edildiği açıklamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Bakan Eroğlu: DSİ, bu inşaatları denetlemeli

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise konu ile ilgili açıklamasında bütün su yapılarının Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Kozan’daki Gökdere Köprü Barajı inşaatının özel sektör tarafından yapıldığını ifade eden Eroğlu, bu inşaatların da DSİ tarafından denetlenmesi için hazırladıkları düzenlemeyi Danıştay’ın iptal ettiğini söyledi.

Bakan Eroğlu, şöyle konuştu: “Biz bu konuda dedik ki; bu inşaatların DSİ tarafından denetlemesi lazım. Çünkü geçtiğimiz yıllarda K.Maraş’ta yanlış bir vananın kullanılmasıyla 2 işçi hayatını kaybetti. O da özel sektördü. Biz bunların mutlaka denetlenmesi şart dedik ama hangi gerekçe ile bilmiyorum bu düzenlemeyi Danıştay iptal etti.”