Ege’nin GAP’ı devreye alındı

Türkiye’nin altıncı Ege’nin ise en büyük barajı devreye girdi

23 Şubat 2012

Muğla Dalaman Akköprü Barajı’nda elektrik üretimine başlandığı açıklandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada barajın Ege Bölgesi’nin en büyük Türkiye’nin ise altıncı en büyük barajı olduğunun altı çizildi. Açıklamada 14 Şubat itibari ile barajın HES ünitesi birinci türbininin elektrik üretimine başladığı belirtilirken, barajın ikinci ünitesinin test çalışmalarına ise devam edildiği ve mart ayı sonunda tamamlanacağının öngörüldüğü ifade edildi.

Muğla iline bağlı Köyceğiz ilçesinin 24 km doğusunda Dalaman Çayı üzerinde bulunmakta olan Dalaman Akköprü Barajı’nda 31 Mart 2011’de su tutulmaya başlanmış ve barajın açılışı 27 Mayıs 2011’de Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından gerçekleştirilmişti.

1,4 milyar TL’ye mal olan Dalaman Akköprü Barajı ile 384 milyon metreküp su depolanıp, bu su ile 141 bin 920 dekar arazinin sulanması ile 118.6 MW kurulu gücündeki santral ile yılda 343 milyon kilowatt-saat enerji üretilmesi hedefleniyor.

Açıklamada ayrıca baraj rezervuarında tutulacak 34,71 milyon metreküp taşkın hacmi ile Dalaman Ovası, Köyceğiz ve Ortaca ilçe merkezleri ve köyleri ile turistik tesisleri taşkın zararından korunacağı ifade edildi.

Dalaman Akköprü Barajı’nda 14 Şubat itibarıyla su seviyesinin 182 metreye, su hacminin ise 250 milyon metreküpe, doluluk oranının ise yüzde 65′ ulaşmış olduğu  açıklamada ayrıca yer buldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise şunları kaydetti;

“Ülkemizin gururu Dalaman Akköprü Barajı’nı Ege Bölgesi’ne ve ülkemize kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sulama, elektrik üretimi ve taşkın koruma maksatlı bu baraj, Ocak ayı başındaki şiddetli yağışlarda büyük taşkın felaketinin önüne geçerek, can ve mal kayıplarını önlemiştir. Barajın HES ünitesi bugün devreye girmiştir. Ege’nin GAP’ı bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun.” dedi