Yunanistan’a güneş enerjili Marshall Planı

İflasın eşiğindeki Yunanistan ekonomisini kurtarma planlarında masada güneş enerjisi yatırımları da var

24 Şubat 2012

İflasın eşiğindeki Yunanistan’ı kurtarmak için Avrupa Birliği tarafından Marshall Planı benzeri, ekonomiyi canlandıracak projelere yatırım yapılmasını içeren bir planın hayata geçirilmesi düşünülüyor. Deutsche Welle’nin haberine göre Brüksel’de yapılan görüşmelerde belirlenecek bu planda güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji projelerinin de yer alması düşünülüyor.

Habere göre  Alman Horst Reichenbach başkanlığındaki “Yunanistan Görev Gücü” adlı grup tarafından yürütülen çalışmalar ile AB tarafından yapılan milyarca avroluk yardımın kullanılmasında Yunanistan’a destek veriliyor.

Reichenbach, bu yardımların Avrupa Birliği Yapısal Fonlarından sağlandığını belirtirken şunları söylüyor; “Mali açıdan bakıldığında Yapısal Fonlar zaten mevcuttu. Bu fonların 2013 yılına kadar kullanılması yeterince büyük bir görev, böylelikle gelecek Marshall Planı yardımları da yararlı projelere aktarılabilir.”

Deutsche Welle’nin haberinde görüşlerine yer verilen Brüksel Merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi’nden ekonomi uzmanı Yanis Emmanoilidis ise Avrupa Birliği tarafından sunulacak planların zirve bildirilerinde yer alan güzel ifade edilmiş ama boş sözlerin yerine somut çalışmalar olması gerektiğini söylüyor.

Emmanoilidis Yunanistan’ın önümüzdeki yılın sonuna kadar kullanabileceği mevcut yardımların üçte birinin üretilecek akılcı projelere aktarılması gerektiğini belirtiyor. Emmanoilidis aynı zamanda enerji sektörüne yapılacak yatırımlar ile ülkenin çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilecek alt yapı projeleri ile ekonomik kalkınmanın sağlanabileceği olanakların mevcut olduğunu ifade ediyor. Yanis Emmanoilidis açıklamasında birlik tarafından yenilenebilir enerjilerin, özellikle güneş enerjisinin desteklenmesinin düşünüldüğünün ise altını çiziyor.