Kozan’da acı kaza

Adana’nın Kozan ilçesinde yapımı devam eden Gökdere Köprü Barajı’nda yaşanan kaza nedeni ile 1 işçi hayatını kaybederken, 10 işçi kayıp

25 Şubat 2012

Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Ergenuşağı köyü mevkiindeki Gökdere Köprü Barajı’nın dipsavak derivasyon tüneli kapağı patladı.

Konu hakkında akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Adana Valisi Hüseyin Avni Coş yaşanan kaza nedeni ile 1 işçinin hayatını kaybederken, 10 işçinin ise kaybolduğu bilgisini paylaştı.

Avni Coş tarafından yapılan açıklamada 9 Şubat2012 tarihi itibariyle su tutulmaya başlandığını ve barajda 90 milyon metre küp civarında su toplandığı, barajdaki bir arıza sebebi ile kapağın kopması sonucu saniyede 1 metreküp civarında suyun boşalmaya başladığı bildirilmişti.

Baraj sularından etkilenebilecek 5 köyde vatandaşların uyarıldığı bilgisini paylaşan Coş, barajdaki 90 milyon metre küp suyun tamamının boşalması gerektiğine dikkat çekerken sözlerini şu şekilde sürdürdü; “İlk kriz merkezi bunun için çalışıyor. Suyun altta bulunan Yedigöze Barajı’na nakli sağlanacak. Bunun için de gerekli planlamalar yapıldı. Yedigöze Barajı 129 milyon metreküp suyu alacak rezervi söz konusu. Orada tutacağız. Herhangi bir sıkıntı görülmüyor. Gerekli tedbirleri aldık.” şeklinde konuştu.