Siemens’ten önemli satın alma

Siemens gelgit enerjisi teknolojileri üzerine çalışan MCT şirketini satın alıyor

24 Şubat 2012

Siemens’in 2010 yılının Şubat ayında yüzde 10 hisse ile ortak olup geçen yıl payını yüzde 45’e çıkardığı İngiliz gelgit enerjisi şirketi Marine Current Turbines şirketinin tamamını satın almak üzere olduğu açıklandı.

Siemens tarafından yapılan açıklamada anlaşmanın finansal detayları paylaşılmaz iken satın alma ile ilgili işlemlerin bir kaç hafta içinde tamamlanacağı belirtildi.

MCT şirketi İngiltere’deki 1.500 evin enerji ihtiyacını karşılayabilen 1.2 MW kurulu gücündeki SeaGen adlı ilk ticari gelgit santrali projesini 2008 yılında Kuzey İrlanda’da hayata geçirmişti. Şirketin aynı zamanda 8 MW ve 10 MW gücünde olması öngörülen iki ayrı projesi geliştirilme aşamasında.

Konu hakkında açıklama yapan Siemens’in Güneş ve Su bölümü başkanı Ted Scheidegger satın almanın kendileri için çok önemli bir adım olduğunu söylerken, umut vaat eden bu teknolojiyi ticarileştirme çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Bununla birlikte Siemens Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Gelis Şubat ayında yaptığı bir açıklamada İstanbul Boğazı’nın altında elektrik üretimi için türbinler yerleştirilebileceğini söylemişti.

Siemens aynı zamanda Voith Hydro şirketindeki ortaklığı ile dalga enerjisi alanında da faaliyetlerini devam ettiriyor.