Kontrolmatik ABD’de fabrika yatırımı yapacak

Şirket 279 milyon dolar yatırım ile ülkede depolama sistemleri üretecek

12 Aralık 2022

Teknoloji ve mühendislik şirketi Kontrolmatik Teknoloji, Amerika Birleşik Devletlerinde de enerji depolama alanında üretim faaliyeti gerçekleştireceğini açıkladı.

Açıklamaya göre şirket ABD’nin Güney Carolina eyaletinde yıllık 3 Gigavat-saat (GWh) üretim kapasitesine sahip olacak bir fabrika inşa etmek için gerekli tüm izinleri aldı ve eyalet yönetiminden destek sağladı.

279 milyon ABD Doları yatırım ile 2024 yılının ikinci yarısında hayata geçmesi hedeflenen fabrikada Lityum-Demir-Fosfat teknolojisine sahip pil hücreleri ile birlikte farklı alanlarda kullanılacak enerji depolama modül ve sistemleri de üretilmesi hedefleniyor.

Kontrolmatik 320 bin m2 arazi üzerine kurulacak ve “Pomega Energy Storage Technologies Inc.” adıyla faaliyet gösterecek fabrika ile ülkenin şebeke ölçeğindeki depolama pazarını hedefliyor.

1 milyar doların üstünde kamu desteği sağlanacak

Şirketin açıklamasında yatırım için eyalet yönetimi ve federal yönetim tarafından sağlanacak teşvikler hakkında da bilgi verildi.

Açıklamaya göre Güney Carolina eyaleti yatırım için toplamda 127 milyon dolarlık destek sağlayacak teşvik paketini onayladı.

Sağlanacak bu pakette 320 bin m2’lik toplam arazinin 160 bin m2’lik kısmının eyalet yönetimince bedelsiz tahsis edilmesi, personel istihdamına yönelik destekler, eyalet gelir vergisi ve emlak ve satış vergisi muafiyetleri ile altyapıda kullanılmak üzere nakit hibe desteğinin yanı sıra fabrika faaliyette olduğu müddetçe sunulacak hammadde ve elektrik alım destekleri yer alıyor.

Bunlara ek olarak Kontrolmatik geçtiğimiz Ağustos ayında yürürlüğe giren Enflasyonu Düşürme Yasası (IRA – Inflation Reduction Act) kapsamında da federal yönetimden “Üretim Vergisi Kredisi” sağlayacak. Açıklamaya göre Kontrolmatik bu yasa kapsamında gerçekleştirdiği pil hücresi üretimi için kilovat-saat (kWh) başına 35 Dolar, batarya paketi üretimi için ise 10 Dolar /kWh destek sağlayacak.

Şirket 2030 yılına kadar belirlenen fiyatlar üzerinden devam edecek, 2031 ve 2032 yıllarında ise %25 oranında azaltılacak bu destek sayesinde 2032 yılına kadar yaklaşık 900 milyon Amerikan dolarından fazla federal teşvikten yararlanmayı planlanıyor.

Kontrolmatik Teknoloji’nin yüzde 100 iştiraki olan ve ABD’de kurulu Kontrolmatik Technologies şirketinin CEO’su Bahadır Yetki açıklamadaki değerlendirmesinde Pomega Energy Storage Incorporation’ın BMW, Boeing, Continental, Mercedes-Benz, Samsung gibi dünya devleriyle aynı bölgede ABD pazarına giriş yapacağını vurgulayarak şunları kaydetti:

Amiral gemimizi South Carolina’da konumlandırmaktan dolayı heyecanlı ve mutluyuz. Fabrikamız ilk etapta yıllık 3 GWh kapasite ile faaliyet gosterecek ve LFP hücrelerin yanı sıra batarya modülleri ve bütünleşik enerji depolama sistemleri üretimi yapacak. Yaklaşık 320 bin m²’lik bir arazi üzerinde ilk etapta 50 bin m2 kapalı alan ile inşa edilecek fabrikamızın 2024 yılının ikinci yarısında üretime başlamasını hedefliyoruz. Gelişen teknolojilere ayak uydurmak ve daha önemlisi yeni teknolojileri üretebilmek amacıyla Türkiye’de bulunan Ar-Ge Merkezimizi de sürece katarak ABD’nin ileri gelen üniversiteleri ile birlikte Ar-GE faaliyetleri yürüteceğiz.

Kontrolmatik Teknoloji grup şirketi Pomega Enerji Depolama Teknolojileri, Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa çalışmaları devam eden fabrikasını 2023 Nisan ayında 500 MWh/yıl kapasite ile devreye almaya hazırlanıyor.

Şirket fabrikanın üretim kapasitesini 3 etapta toplam 2.250 MWh seviyesine yükseltmeyi hedefliyor.