İş Portföy Pomega’nın ortağı olacak

Şirket Pomega’nın %10 hisse oranı için 21 milyon ABD Doları yatırım yapacak

2 Aralık 2022

İş Portföy Yönetimi A.Ş., Kontrolmatik Teknoloji’nin enerji depolama alanında faaliyet gösteren şirketi Pomega Enerji Depolama Teknolojileri’ne ortak olacak.

Kontrolmatik tarafından, Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinde yayınlanan açıklamaya göre İş Portföy Pomega’ya Tahsisli Bedelli Sermaye Artırımı Yoluyla 21 milyon ABD Doları fon aktararak şirkete yüzde 10 oranında ortak olacak.

Kontrolmatik Teknoloji ve Pomega Enerji Depolama Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan, konu ile ilgili açıklamasında dünya genelinde enerji depolama konusuna artan ilginin yatırımcıları bu alanda harekete geçmeye teşvik ettiğini belirtirken, şunları kaydetti;

“İklim hedefleri çerçevesinde sürdürülebilir enerji üretimi ve kullanımı konusu her geçen gün daha kritik bir hale geliyor. Biz de Kontrolmatik Teknoloji olarak 2023 yılında büyüme hedefimizi sürdürülebilirlik vizyonumuz ile gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Son dönemde bankalar ve ilgili portföy yönetim şirketleri yatırım planlamalarında enerji depolama konusuna daha fazla yer vermeye başladı. Böyle bir süreçte Türkiye’nin en güvenilir finans kurumlarından biri olan İş Portföy Yönetimi A.Ş.’den yatırım almış olmaktan mutluyuz. Ankara’da inşaatı tamamlanmak üzere olan ve enerji depolama teknolojileri alanında dünya çapında kanıtlanmış ‘Lityum-Demir-Fosfat’ teknolojisiyle pil hücresi üretimi yapacağımız fabrikamızı 2023’te faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Pomega Enerji Depolama Teknolojileri olarak büyüme ve gelişim yolundaki girişimlerimize devam edeceğiz.”