Faradai 2,4 milyon Dolar yatırım aldı

Şirket kaynağı Net Zero İş Zekası Platformu’nu geliştirmek için kullanacak

11 Kasım 2022

Reengen’in çatı şirketi, Faradai Seri-A öncesi yatırım turunda 2,4 milyon Dolar tutarında yeni kaynak sağladığını açıkladı.

Şirketlerin enerji tüketimi ve bu tüketim kaynaklı karbon emisyonları için ölçme ve analiz hizmetleri sağlayan Londra merkezli şirketin yatırım turuna İngiltere merkezli Edenbase ve İsviçre merkezli Sangha Capital fonları liderlik yaptı.

Tura, Zoom ve Canva’nın da erken aşama yatırımcısı olan Bill Tai’nin kurucusu olduğu Silikon Vadisi merkezli ACTAI Ventures, İngiltere merkezli gayrimenkul ve inşaat teknolojileri fonu Goldacre, Singapur merkezli teknoloji fonu EthAum Ventures, Goldman Sachs İngiltere’den yatırım profesyonelleri, Türkiye’den Mono Mimarlık ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan’dan melek yatırımcılar da katıldı.

150’den fazla kurumsal firma kullanıyor

Tesislerin enerji tüketim verilerini izlenmesini ve bu tüketimlerden kaynaklanan Kapsam 1-2 ve 3 emisyonlarını hesaplanmasını sağlayan şirket halihazırda 16 farklı ülkeden 150’den fazla kurumsal müşterisinin 18 binin üzerindeki tesisi için gerçek zamanlı ölçümler gerçekleştiriyor.

Şirketin açıklamasındaki bilgilere göre bu tesislerin 2021 yılı için hesaplanan karbon emisyonları ise 55 milyon tona ulaşmış durumda.

Kaynak Net Zero İş Zekası Platformu geliştirmeleri için kullanılacak

Faradai CEO’su Şahin Çağlayan açıklamadaki değerlendirmesinde aldıkları yatırımı, Net Zero İş Zekası Platformu’nun yol planındaki ürün geliştirmelerini yapmak, sürdürülebilirlik uzmanı havuzunu genişletmek ve özellikle İngiltere, Avrupa, Orta Doğu ve Asya Pasifik başta olmak üzere global pazarlara açılımı hızlandırmak için kullanılacağını belirtti.

Akademi çıkışlı bir teknoloji girişimi olarak 2013 yılında kurulan şirket, ilk yatırımını 2017 yılında Amerikalı etki yatırım fonu Capria Ventures’tan alarak ticarileşmişti. Bununla birlikte Faruk Eczacıbaşı, Cem Tüfekçi ve Kerim Sengir de şirketin yatırımcıları arasına katılmışlardı.

Şirket ticarileşme aşamasına paralel olarak birçok TÜBİTAK, Avrupa Birliği FP7 ve Horizon 2020 Ar-Ge projesi yaparak fikri mülkiyet haklarını ve teknoloji altyapısını geliştirmişti.

2021 yılında merkezini Londra’ya taşıyarak, globalde Faradai markası ile yoluna devam eden şirketin 80 kişilik ekibinin çoğu, İstanbul’daki Ar-Ge merkezinde görev alırken, şirketin aynı zamanda Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya’da ülke ofisleri bulunuyor.