SMA ile Asunim Türkiye 150 MW’lık tedarik anlaşması imzaladı

Ürünler hibrit ve öz tüketim amaçlı lisanssız projeler için kullanacak

16 Kasım 2022

Alman invertör üreticisi SMA ile EPC şirketi Asunim Türkiye arasında 150 MW gücünde tedarik anlaşması imzalandı.

Şirketler tarafından yapılan ortak basın açıklamasına göre imza törenine SMA Solar Turkey Teknoloji Ltd. Türkiye Satış Direktörü Efe Kökçü, ASUNIM Yenilenebilir Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Umut Gürbüz ve Group Direktörü Andreas Schuenhoff ile her iki şirketin yetkilileri katıldılar.

Anlaşma kapsamında SMA Solar Turkey, Asunim Türkiye’nin üstlendiği hibrit enerji projeleri için SMA Sunny Central-UP SC4600, lisanssız öz tüketim projeleri için ise SMA Sunny Tripower CORE2 modelli ürünlerini sağlayacak.

Açıklamadaki bilgilere göre Asunim Türkiye ilk etapta iki hibrit güneş enerjisi santrali projesi için tedarik ettiği ürünleri kullanacak.

Sancak Enerji’nin iki rüzgâr enerjisi santrali projesine yardımcı kaynak olarak inşa edilecek projelerin toplam kurulu güçleri 42 MW olacak.

103,2MW kurulu gücüne sahip Bağlar Rüzgar Enerji Santrali projesine yardımcı kaynak olarak kurulacak GES projesi 26 MW güce sahip olacak iken, 52,8 MW kurulu güce sahip Yahyalı Rüzgar Enerji Santrali projesine ilave edilecek güneş enerjisi gücü ise 16 MW olacak.

Asunim Türkiye 2023 yılının ilk çeyreğinde başlanması planlanan projelerin izin, mühendislik, tedarik ve inşaat süreçlerinin tamamını yıl sonuna kadar tamamlamayı planlıyor. Bununla birlikte şirket projelerin işletim süreçlerini de üstlenecek.