Kıbrıs’ın ilk RES’i kuruluyor

Güney Kıbrıs’ta 200 milyon avro’luk yatırım ile 82 MW’lık RES kuruluyor

19 Ekim 2009

Kıbrıs’ta ilk rüzgar türbini tarlası kuruluyor. Güney Kıbırıs’ın güneybatı kısmında bulunan liman şehri Baf’ın dağlık bölgelerinde kurulacak olan Orites rüzgar tarlası toplam 16 kilometre karelik bir alanı kapsayacak ve 2 MW gücündeki 41 rüzgar türbininden oluşacak.

200 milyon avro maliyetli projenin finansmanının %50’si Avrupa Yatırım Bankası’ndan karşılandı. Finansman’ın geri kalanında ise Londra Merkezli Platinia Partners adlı girişim sermayesi şirketi rol oynadı.

41 türbinlik bu yatırımın aslında 70 türbin ve 140 MW olarak planlanan projenin ilk adımı olduğu belirtildi. dahi adanın toplam enerji üretiminin ‘unu tek başına karşılayabileceği belirtiliyor.

Ayrıca bu proje Güney Kıbrıs hükümetinin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik olarak hazırladığı 20 yıllık alım garantileri içeren teşvik yasasından ilk yararlanacak proje durumunda.

Projenin arkasındaki girşimci olan Akis Ellinas ile projeye ilk başladıkları zaman özellikle bürokratları işkna etmek için çok fazla çaba harcadıklarını bşrçoğunun rüzgar enerjisi konusunda herhangi bir fgikri olmadığını bu yüzden çok zamankaybettiklerini, bu projenin 82 MW lık ölçüsü ile Avrupa’daki yatırımların boyutları ile kıyaslandığında dev bir proje olduğunu bunun yanında Kıbrıs’ın dünyanın en rüzgarlı yeri olmasa dahi Vestas dan sağladıklara 2 MW’lık V90 türbinlerinin sayesinde teknolojinin desteği ile bu handikapı aştıklarını belirtti.

Yapılan açıklamaya göre Vestas türbinlerin teslimatını 2009 yılının sonlarına doğru yapacak ve 2010 yılının yaz aylarında Kıbrıs’ın ilk rüzgar santrali devreye girecek.