Kiremit Biçimli Güneş Panelleri

Amerikalı bir şirket çatı üstü güneş enerjisi uygulamaları için inovatif bir ürün geliştirdi

12 Ekim 2009

Amerikalı kimyasal ürünler üreticisi Dow Chemical Company adlı şirket evlerin çatılarına monte edilen güneş enerjisi panellerine inovatif ve göze daha hoş görünecek bir alternatif ürün geliştirdiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada Dow Chemical Company’nin Global Solar adlı düşük maliyetli ve yüksek performanslı ince film üreticisi bir firma ile yaptığı ortaklıkla birkaç yıllık bir çabanın sonunda asfalt kiremit görünümünde yeni bir güneş paneli geliştirdiği belirtildi.

Şirket yetkililileri yaptıkları açıklamada bu panellerin en büyük avantajının kurulumunun çok kolay olması bu sayede herhangi bir inşaat şirketinin dahi gerekli montajı yaparak sistemi çalıştırabileceğini bunun da evlerinin çatılarını bu amaçla kullanmak isteyen kişiler için ciddi bir maliyet avantajı kazandıracağı ifade edildi.

Yine şirket tarafından yapılan açıklamada ürünlerinin bir avantajının da evlerine güneş paneli taktıran veya taktırmak isteyen fakat komşularının veya bulundukları yer yönetimlerinin güneş panellerinin yarattığı görsellikten memnun olmayan kesimler için büyük yarar sağlayacağı belirtildi.

Şirket yetkilisi Jane Palmieri Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada ürünlerinin 2015 yılında 5 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak olan çatı üstü güneş paneli pazarında sağladığı avantajlar sayesinde önemli bir yer edineceğini söyledi. Ürünlerinin gerek montaj maliyetlerinde %30-40 arası tasarruf sağlaması gerekse de bu ürünün geleneksel panellere göre -15 daha ucuz olmasından dolayı bu başarıya ulaşılacağını sözlerine ekledi.

Palmieri ürünlerinin verimliliğinin civarında gerçekleşecek olmasının bir dezavantaj yaratacağını kabul etse de ürün özelliklerinden kaynaklanan avantajların tüketici tercihlerinde kendilerine yönelik yarar sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Dow Chemical Company bu ürünleri 2010’un üçüncü çeyreğinden sonra piyasaya sunacak fakat büyük çaplı üretime 2011 yılında geçeceği yine açıklamada belirtildi.