Almanya Güneş Enerjisi Desteklerini Azaltıyor

Yeni kurulacak Alman hükümetinin yenilenebilir enerji düzenlemelerini gözden geçireceği belirtiliyor

18 Ekim 2009

Almanya’da iktidar hazırlığı yapan Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Hür Demokrat Parti (FDP)’nin güneş enerjisi sektörüne verilen devlet desteklerinde gelecek yıldan itibaren kes üzerine bir yasa taslağının hazırlandığı bildirildi.

Reuters’ıun konuştuğu kaynağa göre ilgili düzenlemede devlet tarafından verilen satın alma teşviklerinde önemli düşüşler olacak ve Alman hükümeti 31 Aralık’a kadar destekler ile ilgili yeni koşulları ve fotovoltaik üzerine yeni ödeme oranlarını açıklayacak. Aynı kaynağa göre bu düzenlemeler tüketicileri adil olmayan sorumluluklardan ve daha önce yapılmamış olan doğru ekolojik teşvikleri içerecek.

Kaynak hükümetin 2010 yılında ise mevcut Yenilenebilir Enerji Yasasını gözden geçireceğini belirtti.

Yorumculara göre oluşması düşünülen yeni Alman hükümeti nükleer enerji’ya daha yakın kişilerden oluşmakta ve bu nedenle ülkenin nükleer reaktörlerini geliştirmeye ağırlık vermesi bekleniyor.

Alman Güneş Enerjisi Sanayisi Derneği Başkanı Carsten Koernig ise şöyle konuştu; “Alman güneş enerjisi sanayi 80.00 çalışanı ile Almanya’nın orta ölçekli iş dünyasının belkemiği durumundadır. Hiçbir hükümet elde edilmiş teknolojik avantajla saçma bir şekilde kumar oynayacak durumda olamaz. “