Siemens 250 Türbinlik Yeni Sipariş Aldı

Yapılan açıklamaya göre Kuzey Amerika’dan alınan siparişin toplam değeri 600 milyon avro

12 Ekim 2009

Siemens AG’den yapılan yazılı açıklamaya göre firma Kuzey Amerika rüzgar türbini pazarından altı ayrı proje için 250 türbinlik sipariş aldı. 565 megavattlık yenilenebilir enerjki üretim kapasitesine sahip olacak siparişlerin toplam değerinin ise 600 milyon euro olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada siparişlerin dörtte birinin Ontario,Kanada için alınırken geri kalanlarının ise ABD’nin California, Oklohoma, Washington ve Wyoming eyaletlerindeki projeler için talep edildiği, projelerin hayata geçmesi ile beraber türbinler sayesinde 170.000 evin enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklı karşılanabileceği ifade edildi.

Siemens Energy CEO’su Wolfgang Deng ise yaptığı açıklamada aldıkları siparişlerin ekonominin sıkıntılı durumuna rağmen rüzgar enerjisi sektörünün temellerinin ne kadar sağlam olduğunu kanıtladığın, Kanada ve ABD hükümetlerinin yenilenebilir enerji konusundaki devam eden desteklerininde yeni rüzgar enerjisi projelerinin geliştirilmesinde olumlu etkisi olduğunu belirtti.

Açıklama’da ayrıca Siemens AG’nin 2004’te girdiği Kuzey Amerika pazarında şu an üçüncü tedarikçi durumunda olduğu ve kıtada sayısının sürekli artması ile beraber şu an yaklaşık 900 yeşil yakalı çalışan istihdam edilmekle beraber Siemens’ın Kuzey Amerika’da artan talebe bağlı olarak yakın zaman önce Fort Madison, Iowa da da yeni kanat üretim tesisini devreye soktuğu, Eylül ayında ise Hutchinson,Kansas’ta 2010 kışında devreye girecek ve 400 kişilik istihdam ile yıllık 1500 megavatlık üretim yapabilecek yeni tesisin temellerinin de atıldığı da ifade edildi.

Siemens’in çevre dostu teknoloji çözümlerinin yıllık 19 milyar euro ile Siemens’in toplam gelirinin dörtte birini oluşturduğu rüzgar teknolojisi çözümlerinin ise bunda en önemli katkıyı sağlayan bölümlerden biri olduğu bunun yanında Siemens’in çevre çözümleri alanında dünyanın lider tedarikçisi olduğuna açıklamada yer verildi.