Güneş enerjisi santrali yatırımı için ortaklık

Anel Grup ve İnci Holding 20 MW’lık güneş enerjisi santrali kurmak için ortaklık kuracaklarını açıkladı

12 Ekim 2009

Anel Grup tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna gönderilen açıklamaya göre Grubun % 70’ine sahip olduğu Anel Enerji Elektrik Üretim ve Sanayi Ticaret A.Ş. ile İnci Holding A.Ş. arasında toplam kurulu gücü 20 MW olacak bir güneş enerjisi santrali kurulması için iyi niyet sözleşmesi imzalanmıştır.

İlgili yatırım için yeni bir şirket kurulacağı ve bu şirketin ortaklık yapısının % 50-50 olacağı belirtilen açıklamada yatırım için gerekli olan 60 milyon euroluk kaynağın %20 sinin öz kaynaklardan geriye kalanının ise şirket kurulumuna müteakip uluslararası kredi mekanizmalarından sağlancak olan 10 yıl ve üzeri vadeli, belirli süre geri ödemesiz özelliklere sahip krediler ile sağlanması yoluna gidileceği ifade edildi.

Ayrıca Anel Grubun 2 yıldan beri yenilenebilir enerji alanında yaptığı çalışmaların bu yatırım ile beraber ilk somut adımının atılmış olduğu bunun yanında grubun bağlı ortaklığı olan Aneles Elektronik Üretim ve Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş. güneş enerjisi modülleri üretimi alanında son aşama olan test aşamasına geldiği bu açıklamada yer buldu.

İyi Niyet Sözleşmesinin imzalandığı törende konuşan Anel Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mukaddes Akay TBMM Genel Kurulu’na gelmesi beklenen ‘Yenilenebilir Enerji Yasası’nın, Türkiye’yi, kısa süre içinde güneş enerjisi alanında dünyada ilk 5 ülke arasında olmasını sağlayacağına inandığını ifade etti.

Törene İnci Holding adına katılan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meral İnci Zaim ise yenilenebilir enerji kaynaklarını, doğal kaynakların verimli kullanımı açısından çok önemsediklerini, Anel Grup’un da konusunda uzman ve köklü bir kuruluş olduğunu bu anlamda kurdukları ortaklıktan verimli bir yatırıma vesile olacağına inancını ifade etti.